Zaktualizowalem bios i laptop zdechł...

0

...no prawie zdechł. Ludzie pomozcie prosze... Zbieralem cale wakacje na laptopa, dzisiaj przyszedl i bawilem sie nim i zaczalem aktualizowac sterowniki ze strony producenta, wszystko bylo ok, gdy zobaczylem bios update, sciagnalem, zainstalowalem i nie chce mi sie wlaczyc laptop. Ciagle wyswietla mi sie boot menu i klikam enter i znowu to samo i tak ciagle... Jak moge to naprawic, czy zepsulem sobie kompletnie komputer? Gdy ustawie legacy mode w biosie i security mode czy jakos tak to komp sie wlacza ale tak dziwnie chodzi jakby skwierczal.Da sie jakos zainstalowac stary bios? Przywracalem w biosie default opcje ale nic nie pomoglo. Czy moglem jakos uszkodzic podzespoly? Ja cie krece...

0

aktualizacja biosa... matko jedyna, uchowaj

zainstalowałeś nowy bios i chcesz przywrócić stary bios przez włączenie default? to się nie uda, panie, tak się na koniu nie jeździ. Default przywraca tylko fabryczne funkcje konkretnej wersji biosa, czyli jak masz nowszy bios, to nie przywróci ci starych funkcji.

podzespołów nie uszkodzisz, nie ma opcji, po prostu "nowy" bios nie umie korzystać z komponentów (części) na płycie głównej i tyle

zabierz tego lapka do jakiegoś magika od hardware'u, sam raczej nic nie zrobisz. Kwestia tego, czy kostkę Biosu da się wyciągnąć, czy nie. Ale pewnie na płycie głównej są odpowiednie piny żeby to zrobić (to jest usunąć bios i wgrać ten który jest dedykowany). Tak czy siak, bez programatora biosu tego nie zrobisz. To nie jest jakiś wielki koszt, ale że to mało spotykana sprawa zapłacisz najwyżej 50zł. Ale to też różnie. Jak sobie spartoliłem bios, to jeden typ chciał 200zł, a inny zrobił to za 20zł. Nie ma na to reguły.

A jakiej firmy to jest lapek?

0

Laptop lenovo 700-15isk... A nie moge po prostu zainstalowac starej wersji biosu? Nie zrobi sie dzieki temu jakas magiczna nakladka?

0

hmmm...
Bios jako hardware to jest programowalna kostka (chip). Można wgrać tam dowolny program, która ta kostka obsłuży.
Działa to na takiej zasadzie jakbyś formatował dysk i wgrywał nowy system. Taki swoisty format.
Nie ma co się obawiać. Jak masz możliwość wgrania dedykowaną wersję Biosu do swojego lapka, to to zrób. Ważne jest to, żeby wersja biosu zgadzała się z tą wersją, którą miałeś wgraną fabrycznie.
Poza tym, napisz do Lenovo, podaj model i napisz im, że chyba troszkę przesadzili z aktualizacjami na swojej stronie ;)

0

A czy format by tez pomogl? Po formacie ten caly bios tez by sie wyczyscil do jakiejs tam fabrycznej wersji?

0

Albo gdybym przywrocil system

0

Robiłem kiedyś aktualizację BIOS-u, tyle że na komputerze stacjonarnym i co bardziej istotne w czystym DOS-ie, nie na Windows. Poza obsługą jakichś tam większych dysków nic na tym nie zyskałem. Przedtem jednak zrobiłem kopię oryginalnego BIOS-u zgrywając to po prostu do pliku. Był to zresztą stary komputer z Pentium MMX 200 Mhz, dysk twardy na początku jakieś 245 MB, potem podpinałem 1GB a później 40 GB (nie wiem czy oryginalna wersja by to obsłużyła, podpinałem to na zaktualizowanej wersji). Po jakimś bliżej nieokreślonym czasie również ten komputer padł i nie dało się go uruchomić.

Takie rzeczy to się robi w specjalistycznych serwisach a nie samodzielnie i to wtedy gdy to jest potrzebne, ja to robiłem bez dodatkowego zasilania z UPS, więc było to b. ryzykowne. Będziesz miał teraz nauczkę żeby nie bawić się samodzielnie. Bo jak jeszcze nic nie masz poważnego do roboty i się tylko bawisz na komputerze, to pół biedy, gorzej gdyby od tego zależało np. wykonanie jakiejś pracy w jakimś terminie, no to współczuję.

0

@Wybitny Orzeł, niektóre laptopy mają mechanizm "awaryjnego" flashowania BIOS-u. Poszukaj na stronie producenta, czy Twój laptop ma taki mechanizm. Pytanie, czy byłeś tak sprytny i zrobiłeś kopie starego BIOS-u.

1
  1. Żaden "format" ani "przywracanie systemu" nie pomogą bo to nie ten poziom abstrakcji. Bios to jest zupełnie inny komponent komputera. Wyobraź sobie że spaliłeś monitor i pytasz czy wymiana myszki pomoże :D
  2. Większość biosów teraz jest w wersji "dual" tak żeby nie dało sie brickować komputera przez nieudane flashowanie biosu. Wtedy jest możliwość przełączenia się na ten zapasowy bios w razie czego i ponownego flashowania tego zepsutego.
  3. Jesteś pewien ze czasem czegoś sam nie popsułeś? Np. nie wyłączyłeś komputera zanim aktualizacja biosu się zakończyła? Bo trudno mi uwierzyć żeby wrzucili niesprawdzony bios który by coś psuł. Zaraz by było milion wpisów w internecie na ten temat.
  4. Idź do serwisu.
0

Wyślij na gwarancję do Lenovo. Nie wysyłaj go do sklepu gdzie kupiłeś. Szkoda czasu.
Sprawdz czy nie ma opcji Updatu z poziomu UEFI. W desktopowej płycie MSI miałem takie coś?
PS: Na pewno ściągnąłeś swoją wersje UEFI?

0

To "skwierczenie" to może być praca HDD.
Oddaj to do naprawy komuś kto się choć trochę na tym zna.
Skoro Ci startuje BIOS to nie tak źle.
Możesz zawsze sie zeflashować do starszej wersji.
Albo wykorzystać dual jak masz.

Podaj model laptopa i wersje BIOS-a (starą i nową), może ktoś pomoże zdalnie.

0
drorat1 napisał(a):

Takie rzeczy to się robi w specjalistycznych serwisach a nie samodzielnie i to wtedy gdy to jest potrzebne, ja to robiłem bez dodatkowego zasilania z UPS, więc było to b. ryzykowne. Będziesz miał teraz nauczkę żeby nie bawić się samodzielnie.

obecnie aktualki BIOS są w miarę bezpieczne jeśli oczywiście przestrzegasz podstawowych zasad i czytasz instrukcję, naprawdę trzeba sie przyłożyć aby uceglić płytę, dodatkowo w miarę przyzwoita płytka ma dual bios czy wymienną kostkę

oczywiście w przypadku lapków jest trochę inaczej i bez wyraźnego powodu nie ma sensu grzebać

2

Jeśli flashowanie przeszło bez błędu, jeśli to oficjalny bios wgrywany oficjalnym oprogramowaniem to stawiam na to, że po aktualizacji masz domyślne ustawienia w tym biosie. Pewnie wystarczy poustawiać kilka rzeczy. Znajdź kogoś kto ma pojęcie to ci poustawia jak trzeba w kilka minut.

Jestem z lekka zaskoczony strachem przed aktualizacją biosu, bywały czasy, że robiłem to co kilka dni :).
Ogólnie zawsze aktualizuję jak jest dostępna nowa wersja która wnosi jakieś istotne poprawki. Trzeba mieć pecha, żeby coś uszkodzić.

0

Chłopy, komputer działa, ale tylko jeśli ustawię w biosie Legacy support, boot legacy first i wyłączę secure mode... Wszystko jest ok, gdy sprawdzam wersję biosa w cmd, to wyświetla się ta nowa i jest cacy, ALE... Czy są jakieś zagrożenia z tego, że stosuję tryb legacy zamiast UEFI? Czy mogę przez to mieć jakiś spadek performance podczas użytkowania lapka? Powiedzcie proszę, i dlaczego nie chce mi się włączyć ten tryb uefi?

0

Czy są jakieś zagrożenia z tego, że stosuję tryb legacy zamiast UEFI?

Niespecjalnie. Brak "secure boot" ale z niego i tak pożytku wielkiego nie ma.

Czy mogę przez to mieć jakiś spadek performance podczas użytkowania lapka?

Nie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1