Komputer za około 4000zł dla programisty (cena bez dysku i grafiki)

0

Rozglądam się za nowym komputerem, którego będę używał do programowania i czasami do grania. Jestem trochę w plecy z tematem, bo od 2006 używałem tylko laptopa. Obecnie i tak siedzę głównie przy biurku, więc zamiast nowego laptopa ze stacją dokującą postanowiłem kupić nową skrzynkę.
Jak za starych dobrych czasów :)

Na podstawie wielu postów jakie przeczytałem i konsultacji na forach poświęconych normalnym użytkownikom PC wytypowałem następujący zestaw:
http://www.morele.net/inventory/info/jxCs1D/

  1. Pamięć G.Skill TridentX DDR3 2x8GB 2400MHz CL10 F3-2400C10D-16GTX - 747zł
  2. Zasilacz Be Quiet! Dark Power PRO 10 650W 80PLUS Gold, 12.8 dB, 4/1 (OCK) 12V (BN201) - 596,98zł
  3. Obudowa Fractal Design Define R4 Black Pearl USB 3.0 - (FD-CA-DEF-R4-BL) - 379zł
  4. Pioneer BLU-RAY RECORDER WEW x16 SATA Czarny (BDR-S09XLT) - 294zł
  5. Chłodzenie CPU Be Quiet! Dark Rock 3 BK018 - 235,01zł
  6. Płyta główna Asus Z97-A Z97 LGA1150 (PCX/DZW/GLAN/SATA3/USB3/RAID/DDR3/CROSSFIRE) mATX (Z97-A) - 555zł
  7. Procesor Intel Core i7-4790K, socket LGA1150, 64bit, do 4.4 GHz, 88W, cache 8MB, BOX (BX80646I74790K) - Haswell Refresh - 1249zł

Teraz proszę o opinię kolegów po fachu :)

Wychodzi nieco ponad 4000zł, ale to jest sprzęt do pracy, z której żyję. Jeżeli warto zainwestować w coś droższego, ale co szybko zarobi na siebie to jestem otwarty.

Środowisko pracy: Eclipse, Intellij IDEA, okazjonalnie Visual Studio.
System operacyjny: głównie Linux, okazjonalnie Windows 8.1
Dużo korzystam systemów odpalanych pod VirtualBox oraz pod vmWare, ale rzadko więcej niż jeden na raz, więc właściwie 16GB RAM powinno na początek wystarczyć. W tej chwili mam 4GB w laptopie, ale posiłkuje się drugim kompem, który też ma 4GB.

Priorytety doboru sprzętu:

  • Stabilność
  • Wydajność
  • Cisza

Czym podyktowany jest mój obecny wybór?

  • Procesor: Widziałem testy procesora i7-4790K i wnioskuję, że jest niezłym hitem za niewygórowaną cenę.
  • Pamięć RAM: początkowo chciałem G.Skill TridentX, które mają CL7 ale widziałem w testach, że różnica wydajności CL7 vs CL9 jest na poziomie 1% czyli prawie nic. Do tego mam obawy co do stabilności tak wyżyłowanych kości. Potem chciałem Crucial Ballistix, bo mają najwięcej komentarzy w sklepie Morele i nie są to komentarze złe. Potem jednak popatrzyłem po testach i po amerykańskich forach, że wybór 2400MHz CL10 to już bardziej konkretny przyrost wydajności, a cena prawie ta sama co 1600MHz CL7. Pozostaje pytanie o stabilność. Widziałem, że sporo ludzi na forum ma kości G.Skill TridentX 2400MHz CL10. Jak one się sprawują? Czy są stabilne? Producent daje dożywotnią gwarancję. Na razie chcę 16GB, ale jak się okaże, że Java i VirtualBox zeżrą mi tą pojemność to będę musiał rozbudować do 32GB. Z mojego skromnego doświadczenia ze sprzętem myślę, że trudno o "złe" kości RAM. Kluczowy dla stabilności jest dobry zasilacz i płyta główna, która ma dużo dobrej jakości kondensatorów.
  • Płyta główna: szukałem takiej żeby miała chipset Z97 oraz sloty SATA Express i M.2 bo 20 lat użytkowania komputera nauczyło mnie, że dysk twardy staje się największym wąskim gardłem, więc pewnie to będzie pierwsza rzecz o jaką ten komputer rozszerzę. Tak czy siak tutaj też proszę o poradę. Może warto jakąś inną? Może warto kupić jakąś za 1000zł zamiast za 500zł bo będzie dużo stabilniejsza? W moim ostatnim desktopie miałem właśnie płytę ASUS, jakąś taką ze średniej półki i bardzo ją sobie chwaliłem. Z tego co się dowiedziałem płyta za 500zł jest już ok, natomiast 1000zł to już niepotrzebne bajery dla tych co nie mają co z kasą zrobić.
  • Napęd optyczny: początkowo chciałem LG, ale potem na cdrinfo zobaczyłem, że ten Pioneer jest bardzo zachwalany i zdecydowanie wygrywa w sondażach popularności. Przyznaje się, że wybrałem go na zasadzie "jak już wszystko to wszystko". Kiedyś nagrywałem sporo DVD (backup zdjęć, bawiłem się kiedyś w fotografię). Ale w ciągu ostatniego roku może z jedną płytę nagrałem. Natomiast coś kupić muszę, bo stare napędy mam na IDE, a tu tylko SATA.
  • Obudowa i chłodzenie CPU: ma być cicho i stabilnie. Dobrze wybrałem? Dowiedziałem się, że do Fractal Design Define R4 dobrze pasuje Dark Rock 2, więc IMHO Dark Rock 3 też nie powinien sprawić problemu. Natomiast od jednej kości RAM, jeżeli to będzie ten G.Skill TridentX, to trzeba będzie odkręcić radiator, ale nie spali się od tego.
  • Moc zasilacza 650W wybrałem dlatego, że zestaw ma mieć możliwość zainstalowania w przyszłości dobrej grafiki do grania np. takiej z GTX 770 albo nawet 780. Mam zamiar se coś takiego kupić na święta :)

Zestaw nie zawiera HDD, bo póki co przełożę swój 840PRO z laptopa oraz podepnę 2x1TB WD Green w RAID 1 na dane + jakiś Maxtor 500MB, co mi leży w szafie, na eksperymenty z OSami instalowanymi natywnie.

Także proszę o ocenę zestawu.

Czy to prawda, że sprzęt przeznaczony do grania (czyli długiego i ciągłego obciążania na full) oraz przystosowany do OC jest bardziej stabilny (pewny) od takiego normalnego przy tych samych ustawieniach i rodzaju pracy?

1

2x1TB WD Green

to juz zacznij sie bac o swoje dane.
Zadne green, zadne eko. Chcesz miec wydajnosc i nie zawodnosc kup WD BLACK CAVIAR. Ma 5 lat gwarancji. Seria WD2003FZEX

Skoro ma byc do pracy glownie. To po co taka wydajnosc? Chyba ze programujesz gry. Zeby wydawac kase do "Czasami do gier", to dla mnie jest slaba opcja. Ja duzo gram i jak nie mam 60 fps to mnie szlag trafia. Polecalbym obciac o polowe (nie potrzebny Ci taki procesor, zreszta one zatrzymaly sie w "rozwoju" i beda dobre przez kilka lat te ktore teraz sa z sredniej polki cenowej). Zasilacz musi byc dobry, wiec jest ok. Na cholere Ci blue-ray? Plyta glowna jest bardzo dobra, ale czy jest Ci potrzebna?

Wolalbym te pieniadze zainwestowac w narzedzia (vs, pluginy do niego, sublimeText etc)

0

Nie zgadzam się, miałem WD Greena i był świetny jako magazyn danych. Wydajność koszmarna, ale nie ma się co bać o dane od razu.

Na serio potrzebujesz nagrywarki Blu-Ray? Ja spokojnie daję radę z czytnikiem BD/nagrywarką DVD, ostatnią płytę nagrałem przynajmniej rok temu. Z odczytywaniem nieco częściej, bo zgrywałem filmy do MP4. Ale combo BD/DVD kupisz za około 100 zł i prawdopodobnie wystarczy. W laptopie w ogóle nie mam napędu optycznego i to nie przeszkadza w ŻADNEJ sytuacji.

Co do RAM-u - mam wrażenie, że jeżeli nie jesteś maniakiem podkręcania/wydajności i nie bawisz się tylko i wyłącznie testami, to nie zauważysz olbrzymich różnic wydajnościowych pomiędzy kośćmi RAM. Ja mam jakieś GoodRamy, które kupowałem ze względu na stosunek cena/jakość, nie interesując się szybkością. One nawet nie mają radiatorów...

Procesor - czy potrzebujesz K? Będziesz podkręcał? A standardowe chłodzenie nie wystarczy?

0
nkg napisał(a):

Wychodzi nieco ponad 4000zł, ale to jest sprzęt do pracy, z której żyję. Jeżeli warto zainwestować w coś droższego, ale co szybko zarobi na siebie to jestem otwarty.

Coś dużo droższego wcale nie zarobi na siebie szybciej jeśli jesteś programistą, przecież to wiesz :P Gdybyś miał dylemat kupna serwera dla jakichś usług to różnica wydajności dla obsługi 100, a 200 użytkowników zarabiałaby na siebie. Jeszcze jakbyś był grafikiem na zlecenie to karta mogłaby na siebie zarabiać szybkością renderów, bo tam jest zawsze masa poprawek.

nkg napisał(a):

Środowisko pracy: Eclipse, Intellij IDEA, okazjonalnie Visual Studio.
System operacyjny: głównie Linux, okazjonalnie Windows 8.1
Dużo korzystam systemów odpalanych pod VirtualBox oraz pod vmWare, ale rzadko więcej niż jeden na raz, więc właściwie 16GB RAM powinno na początek wystarczyć. W tej chwili mam 4GB w laptopie, ale posiłkuje się drugim kompem, który też ma 4GB.

Dla Ciebie podstawa to RAM (wirtualki) i dobry procek (coby wirtualce oddać sensowną moc procesora do wykorzystania, ale ten Twój i tak wydaje mi się ciut przesadzony. Niemniej szukaj 4 rdzeni).
Stabilność jw. pisał kolega - wszystko co green i eko niestety nie bardzo się nadaje, chyba, że zainwestujesz w normalny dysk sieciowy, gdzie będziesz robił backupy.

0

Nie mam konta na morele i dlatego daję osobno części.
Części:

  1. Napęd - w tych czasach rzadko się go używa ale jak chcesz to masz,
  2. RAM - można dołożyć jeszcze 8gb ale po co?
  3. CPU - chyba wystarczy; 4 rdzenie, 4 wątki
  4. Obudowa - zmień jak tobie się nie podoba :)
  5. Wentylatory - do tej obudowy pasują 120mm ;)

Oczywiście do tego zasilacz lecz nie mam pojęcia ile W (650?)

0

Co do nagrywarki, coraz bardziej jestem skłonny z niej zrezygnować. Popytam znajomych, może ktoś ma jakieś DVD na SATA i odda za flaszkę :)

Co do zasilacza, już wiem że wersja 550W w zupełności mi wystarczy.

Te WD Green po prostu mam. Używałem ich w jakimś poprzednim projekcie. Teraz leżą od 2 lat i nawet nie wiem czy w ogóle działają ;) ale dostaną solidnego badblocks'a przed instalacją.
Szybkością nie powalają. Tylko 5400RPM. Ale na nich będą rzeczy, które albo mieszczą się spokojnie w buforze, albo są rzadko wykorzystywane. Ten SDD ma 256GB, więc jak co to jakiś bieżący projekt mogę przerzucić na niego.

Co do backup: ja i tak pracuję na repozytorium GIT lub SVN, gdzie robię push/commit na zdalny serwer kilka razy dziennie. W razie awarii dysku jedyne co tracę to czas na zakup nowego i postawienie całego środowiska od nowa. Do tego jeszcze dochodzą ISO i wirtualne dyski, ale to są rzeczy łatwe do odtworzenia. Mimo wszystko szkoda tracić kilka dni na ich odtworzenia, dlatego będzie RAID 1, a nie jeden dysk luzem.

Dlaczego nie wystarczy box'owe chłodzenie? W tym temacie mam wiedzę sprzed 8-lat kiedy to zamieniłem PC na laptopa. Wtedy box'owe było po prostu głośne. Jak jest teraz?

Dlaczego K? Ten procesor w wersji bez K jest 150zł tańszy i ma 400MHz mniej.

A dlaczego taki mocny? Lubię jak mi IDE płynnie chodzi. Duże znaczenie ma dla mnie to, czy UI ma szybki response bez wyłączania przydatnych funkcjonalności. Mam 15-letnie doświadczenie w tym fachu. To są milisekundy, ale one się kumulują. Tym bardziej, że skoro rozwój CPU się zatrzymał to ten model będzie procesorem na lata. A w tym przypadku wydać 100% więcej (czyli 600zł) za 20% szybciej jest opłacalne. Oczywiście, procesor to nie wszystko. Są jeszcze inne podzespoły komputera, peryferia komputera i w ogóle całe miejsce pracy (ergonomiczny fotel i biurko, cisza, porządek w pracy, etc. ale to już offtop). Ja już dawno pojąłem, że jak ileś zaoszczędzisz na środowisku pracy to potem jesteś kilka razy więcej w plecy bo mniej zarobisz, jesteś bardziej zmęczony robotą, więcej wydasz na lekarzy etc.

Oczywiście są rzeczy droższe o 20% albo nawet tańsze, ale o 100% lepiej dopasowane do potrzeb. A są też rzeczy droższe o 100%, a lepsze jedynie o 1% albo nawet gorsze. I po to jest właśnie ta dyskusja :)

@fasadin, a co Ty byś polecił jak dobra opcja do "czasami do gier"?

1

Mam podobny sprzęt do pracy i nie narzekam. Korzystam głównie z Intellij i nie ma żadnych zgrzytów. Moim zdaniem nie ma co obcinać teraz na sprzęcie, bo tańszy wymienisz szybciej i na tym stracisz.

Jednak jeśli szukasz czegoś głównie do gier, to się nie opłaca ;). Lepiej wziąć i5, tańszy zasilacz, tańsze i wolniejsze pamięci itd. itd. Jednak jeśli priorytetem jest komfort pracy to z twojego zestawu wyrzuciłbym tylko Blu-ray'a.

0

Na granie to mam nadzieję, że znajdę trochę czasu w święta. Czyli dopiero za pół roku ;)

Co do Blue-ray, postanowiłem wyrzucić bo pewnie szybko dostanę od kogoś jakieś używane DVD za czteropak. A póki co na czas instalacji mogę przecież podłączyć ten od laptopa, bo jest na SATA.

Zamiast Blue-ray postanowiłem kupić UPS taki żeby wytrzymał te kilka minut aż kompa bezpiecznie zamknę lub zrobię suspend to disk. Oto pierwszy lepszy tani:
http://www.morele.net/ups-gembird-eg-ups-002-567750/ - czy wystarczy do mojego komputera?

Nigdy nie miałem UPS. Czy to jest przez system operacyjny widziane jak bateria w laptopie?

PS: Czy PC-ty obsługują Suspend to RAM? Jeżeli tak to w takim razie ile W wtedy ciągnie?

0

Zależy od UPS. Najprostsze w ogóle nie są podłączane do komputera i system nic o nich nie wie. Ważna uwaga co do UPS - niektóre zasilacze komputerowe z układem APFC (Aktywnym PFC) nie współpracują z UPS-ami, które nie dają "czystej sinusoidy".

Suspend to RAM/Suspend to disk są obsługiwane oczywiście w komputerach stacjonarnych. W zależności od systemu operacyjnego są też różne tryby hybrydowe. Mój poprzedni komputer w trybie uśpienia "pod prądem" pobierał <5W.

0

O ile dobrze napisali na tej stronie http://www.agito.pl/zasilacz-be-quiet-dark-power-pro-10-650w-bn201-221-684277.html to ten zasilacz ma APFC. Natomiast ten UPS daje sinusoidę modyfikowaną. Czyli nie pójdzie?

No i pytanie czy mi nie będzie piszczał lub buczał...

http://www.morele.net/ups-lestar-s-1550-avr-6xiec-usb-bl-602904/ - ten już ma podaną "przybliżona sinusoida", oraz moc 900W. Ten pierwszy jednie, że 850VA.

Certyfikowany pod APFC jest dopiero ten http://www.morele.net/ups-cyberpower-cp900epfclcd-pfc-540-watt-385243/ za 753zł i ma sporo pozytywnych komentarzy.

Bieżący koszyk: http://www.morele.net/inventory/info/QwiXkm/

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1