Ubuntu - dwa monitory

0

Mam problem z podłączeniem dwóch monitorów pod Ubuntu 12.04.
Próbuję na Gnome3 oraz KDE.

Mam Asus X73, z i7 i zintegrowaną kartą grafiki, oraz obok G540.

Jak podłanczam przy odpaleniu osobny monitor to tylko na nim jest obraz?
Jak odpalam tylko laptop, a potem dodaje kabel z osobnego monitora to zaczyna go widzieć, ale w małej rozdzielczości tylko. I w dodatku nie potrafi zapamiętać tych ustawień, tylko ponownie odpala kompa na zewnetrznym monitorze?

1

U mnie na netbooku jest specjalny przycisk do zmieniania konfiguracji wyświetlania przy podłączonym monitorze.

Wchodziłeś w ustawienia ekranów z panelu sterowania?

1

Jak konfigurujesz wyświetlanie? Jeżeli przez domyślny program pt. "Ekrany", to kiepsko. Zazwyczaj producent karty graficznej dostarcza swoje oprogramowanie do konfiguracji.

Poza tym konfigurację należy robić z konta roota, bo inaczej nie zapiszesz ustawień ale też nie pojawi się żaden komunikat o braku uprawnień do zapisu.

1

Co jest złego w tej aplikacji "Ekrany"? Eyefinity pewnie się tam nie ustawi, ale dwa monitory do normalnej pracy powinno się dać.

1

Nie zawsze działa. O ile jeszcze można ustawić monitory do pracy "To samo wszędzie", to już z ustawieniem by każdy ekran pracował jako osobny pulpit jest problem (przekroczenie wielkości obszaru roboczego). O pracy w różnych rozdzielczościach nie wspominam.
Należy zaznaczyć, ze dużo zależy od konkretnej karty graficznej.

0

Tak robię to z okna "Ekrany".

Czyli co mam innego zrobić, poszukać dodatkowego oprogramowani, sterownika?

A jak odpalić okno "Ekrany" z użytkownika root?

1

O ile dobrze kojarzę, to KDE 4.7 powinno już zapamiętywać ustawienia monitorów - w konfiguracji ustawiasz wszystko łącznie z rozdzielczością każdego. Po zalogowaniu powinno się wszystko ustawiać, przynajmniej u mnei tak było. Gnome nie wiem bo nie używam. Dodatkowo, sterowniki nvidia dostarczają narzędzia do graficznej konfiguracji wielu monitorów i potrafią zapamiętać zmiany w xorg.conf.

Jeśli nie masz karty nvidia, a sterownik twojej karty nie posiada narzędzia konfiguracji, to masz kilka wyjść:

  • ręcznie edytować plik xorg.conf (może nie zadziałać ze wszystkimi kartami)
  • napisać skrypt, który wywołuje xrandr z odpowiednimi parametrami i ustawia w ten sposób wyświetlanie na wielu monitorach i wrzucić go do autostartu - po zalogowaniu skrypt sie wykona i ustawi wszystko tak jak chcesz.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0