Wątek przeniesiony 2021-08-21 16:05 z Kariera przez cerrato.

Koniec leasingów - wrzutka w Polskim Ładzie

2

@BluzaWczolg:

  • z punktu widzenia leaingobiorców/przedsiębiorców to trochę źle, bo usuwana jest furtka, dzięki której można było sprzedać samochód bez podatku
  • z punktu widzenia państwa/społeczeństwa - jest na tyle dobra, na ile dobre jest usuwanie dziur/luk w prawie, dzięki którym zgodnie z przepisami można obchodzić pewne opłaty/zobowiązania.
0

No i tak patrząc na to, jakie będą tego konsekwencje, to (poza marudzeniem jak zwykle ciemiężonych przedsiębiorców 15k) będzie to jak rozumiem wzrost cen aut używanych, bo albo będzie ich mniej, albo ceny wzrosną.
Możliwe też, że ludzie, którzy nie potrafią dobrze wybrać samochodu na dłużej niż 3 lata wstrzymają się z jego kupowaniem. Może dla takich krótkodystansowców bardziej będzie się opłacał jakiś najem?

Ale ja tu widzę też inny efekt tej zmiany. Do tej pory planowałem wykupić samochód na siebie, i używać dalej prywatnie. No, a teraz będę musiał firmowo i odliczać. Smuteczek.

2

Do tej pory planowałem wykupić samochód na siebie, i używać dalej prywatnie

No ale przecież pisaliśmy o tym wcześniej.
O ile dobrze rozumiem podlinkowane treści, to nadal możesz wyjąć z działalności i używać prywatnie, niczego to nie zmieni. Jedynie, jakbyś chciał po takim wyjęciu samochód sprzedać w ciągu 6 lat, to wtedy zapłacisz podatek. Ale prywatnie to możesz się nim bezkarnie bujać, nic tutaj się nie zmieni.

0

Hmm, no racja. Ale wtedy bym wykupywał prywatnie, bo coś by mi to ewentualnie dało (np. możliwość sprzedania/oddania rodzinie jak się gwarancja skończy). A teraz, skoro to ma niczego nie dać, to dalej będę jeździł służbowo tankować do Lubina. ;)

0

Czyli sytuacja taka: konczy mi sie leasing wykupuje auto od banku za powiedzmy 20k i staje sie wlascicielem auta o powiedzmy wartosci okolo 80 tys? (uwzglednilem spadek wartosci) za ktore juz zapłaciłem w ratach leasingu i pierwszej wpłacie własnej?

Teraz tak: auto bylo 50/50 cele służbowe i prywatne.

i teraz czy teraz bede musiał auto wciagnac w majatek firmy?
Czy moge zostawic tak jak jest i dalej uzywac auto i odliczac 50% Vatu ?
sprzedac ale bede musial doplaci do US odliczony VAT?

i juz nic nie da 6 miesiecy po wykupie nie odliczania kosztow i vatu po prostu zawsze jak bede chical sprzedac auto bede musial oddac odliczony VAT? chyba ze auto sie calkowicie zamortyzuje?

1
wadus napisał(a):

sprzedac ale bede musial doplaci do US odliczony VAT?

Nie tyle oddać odliczony, ale sprzedać za 23% (kij, że odliczałeś np 50)
Takie są zasady do tej pory.

1

Dobrze poruszyć tutaj jeszcze wariant z IP BOXem

Auto kosztuje (dla uproszczenia całkowity koszt leasingu) 100k netto, brutto 123k.
50% oszczędzam na VATcie
dalej odliczamy podatek PIT który w wariancie 100%_IP_BOX wynosi 5%

i po 3 letnim leasingu wykupuje auto na siebie
auto straciło 45% swojej wartości i teraz wynosi 55k netto

no i niestety okazuje się że płacąc pełny VAT za wykup tego auta płacimy więcej VATu niż zaoszczędziliśmy
a w przypadku dochodówki płacimy 19% podatku bo jest to sprzedaż auta a nie działalnośc badawczo rozwojowa, czyli de facto duuuużo wiecej.

Wniosek: za auto płaci się w takim przypadku dużo drożej niż w w przypadku zakupu na osobę prywatną

1

Jaki z tego morał? Kupować prywatnie, a potem odliczać kilometrówkę, albo podpisać ze sobą samym jakąś umowę użyczenia pojazdu prywatnego na cele służbowe ;)

0
cerrato napisał(a):

Jaki z tego morał? Kupować prywatnie, a potem odliczać kilometrówkę, albo podpisać ze sobą samym jakąś umowę użyczenia pojazdu prywatnego na cele służbowe ;)

No tak, tylko z nowym przecież tego nie zrobisz.

0

Czyli co? Jak skonczy się leasing i wykupie auto to muszę do ceny wykupu doliczyć cały VAT od aktualnej wartości auta? Czy po prostu place kwotę wykupu i dopóki nie sprzedam auta nie muszę płacić vatu do US?

2 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 0, botów: 2

Robot: Bingbot, PetalBot