Studia PW - fizyka czy informatyka

0

Serwus forumowicze.
Przychodzę do Was z pytaniem o radę.

We wrześniu rozpocznę 2 klasę liceum na profilu matematyczno-geograficznym - kompromis pomiędzy beznadziejnym nauczaniem w technikum na profilu technik programista, a przepełnionym profilem matematyczno-fizycznym.
Chciałbym kontynuować edukację na Politechnice Warszawskiej - Informatyka Stosowana (Wydział Elektryczny).
informatyka-stosowana-PW-opis.png

Dla tego kierunku najlepiej punktowane przedmioty maturalne dodatkowe to fizyka i informatyka.

współczynnik-W-PW.png

W liceum oba przedmioty będą nauczane na poziomie podstawowym. W związku z tym, aby uzyskać wysokie noty musiałbym poświęcić czas na ugrunotwanie/zdobywanie wiedzy na własą rękę.

  • Czy w takim razie powinienem poświęcić czas na naukę fizyki i informatyki czy skupić się na matematyce i języku angielskim tylko?
  • Czy macie doświadczenie w pisaniu egzaminu maturalnego z fizyki/informatyki?

Matura przede mną za 3 lata, ale chciałbym od września mieć cel i skupić się na niektórych przedmiotach bardziej zarówno w szkole, jak i poza nią.
Jeżeli macie inne sugestie/przemyślenia dotyczące wyboru szkoły średniej/wyższej to zapraszam.

0

Myślę, że warto dodać iż specjalizację w jakiej kierunku się skłaniam to Inżynieria Oprogramowania. Natomiast w 2020 roku minimum punktowe wyniosło 180 pkt.
PW_elektryczny_LI.jpg

2

Na pewno skup się na matematyce, natomiast powinieneś poświęcić czas na naukę fizyki lub informatyki. Wybierz to co uznasz za ciekawsze/łatwiejsze i pracuj, w internecie jest mnóstwo materiałów.

5

Druga klasa liceum, a już wybrany kierunek i specjalizacja xD Fajnie, ale życie to nie jest bajka, pójdziesz na studia, zobaczysz czy Ci pasuje i dopiero wtedy decyduj co dalej. Fiksowanie się od razu na jedną, konkretną ścieżkę to błąd - utrata jednego roku czy dwóch na zmianę kierunku to jest nic z perspektywy życia. Tym bardziej, ze swoją wizję opierasz na jakiś pierdołach z katalogu, to za każdym razem jest bullshit.

Wybierz fizykę, daje więcej elastyczności jeśli chodzi o dalszą drogę. Przydatność informatyki z liceum na studiach jest znikoma, może jest wtedy łatwiej na jakimś wstępie na informatyki ale nic poza tym.

5

Moim zdaniem lepiej celować w maturę z Fizyki, szczególnie jeśli planujesz iść na politechnikę. Matura z informatyki ma znikomą wartość merytoryczną i to strata czasu. Znajomość fizyki z drugiej strony może się przydać na studiach na fizyce i elektryczno-elektronicznych przedmiotach.

2

Nie trzeba pisać matur na 90+ % żeby zostać programistą. Ja bym wolał łoić browary niż kuć do matury.

3

IMO nie warto się fiksować na jednej uczelni czy kierunku. Można sobie wyznaczyć cel, ale lepiej, żebyś miał kilka planów zapasowych. Fiksujesz się na jednym kierunku na konkretnej uczelni, a za kilka lat może się okazać, że się nie dostałeś, albo że ci się plany zmieniły i nie chcesz już tam studiować. Lepiej więc wybrać sobie różne kierunki i uczelnie i patrzeć na wymagania z różnych uczelni. No i oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że uczelnie mogą zmienić wymagania rekrutacyjne, więc to wróżenie z fusów, jak to za 3 lat ma być.

Poza tym pamiętaj, że nie każdy programista musi kończyć studia.

2

Fajnie, że masz zainteresowania i myślisz o przyszłości. W tym wieku to rzadkość ;) Niemniej koledzy wyżej dobrze prawią. Jesteś młody, masz jeszcze sporo czasu i stawianie wszystkiego na jedną kartę w tym momencie może przynieść efekt odwrotny do oczekiwanego. Nie żebym Ci źle życzył, ale życie jest na tyle przewrotne, że ciężko cokolwiek przewidzieć, szczególnie w takiej sytuacji. Możesz się zwyczajnie nie dostać (Oczywiście, życzę, żebyś się dostał mimo wszystko :) ) i co wtedy?

Na Twoim miejscu po prostu starałbym się napisać maturę na sensownym poziomie i zastanowił co chciałbyś ewentualnie robić po takiej informatyce, bo jak sam widzisz z opisu kierunku jest to bardzo rozległa działka. Zmierzam do tego, żeby już teraz spróbować pewnych zagadnień np programowania i zobaczyć, czy w ogóle w jakikolwiek sposób Cię to kręci. Skończenie samego kierunku bez konkretnej ścieżki rozwoju mija się z celem.

3

Wybierz matematykę i język obcy (oczywiście angielski).
Język obcy przyda Ci się w zawodzie. I na poziomie licealnym łatwo go wyśrubować.
Matematyka przyda Ci się na początku studiów na polibudzie, ew. jak będziesz budował systemy dla promów kosmicznych na Marsa.
Zarówno informatykę, matematykę jak i język musisz sam rozwijać jeśli chcesz mieć coś więcej niż "3" na egzaminach. No chyba że jesteś tak genialny że nie musisz się uczyć.
Fizyka w niektórych kręgach jest tak samo przydatna jak matematyka. W pozostałych (np. finanse, machine learning) matematyka częściej.

0

oj tam cały czas piszecie o tych rurociągach na uboczu genewy

Przecież z fizyką to pewnie mógłbyś się jakoś do branży półprzewodników (optical engineering, plasma i wiele innych pewnie) wkręcić,
gdzie budżet cernu przy kosztach fabów to słaby żart.

Im dłużej patrzę na tą infe, to dochodzę do wniosku, że to tak właściwie fizyka jest najważniejsza.

Jasne, raz na jakiś czas pojawi się ktoś i wymyśli coś typu Asymmetric numeral systems (oczywiście autor ma degree z fizyki), ale to hardware robi różnice, a software to prosta zabawka dla dzieci.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1