sposób na naukę z książki

1

Ja najbardziej lubię naukę właśnie z książek. Jestem wzrokowcem, jak czytam robię jakieś krótkie notatki, więc zapamiętywanie to nie problem. Z tych notatek powstaje "mapa" książki/materiału, niezbyt obszerna, dzięki której zapamiętuje większość rzeczy, które mnie interesują. Nie zajmuje ona dużo, a wiem gdzie wrócić jeśli jakiegoś zagadnienia z "mapy" nie pamiętam. Pisanie kodu to oddzielny tema, wiadomo, że jak tylko czytamy i nic z tego nie próbujemy zaimplementować w jakiś sposób to kicha wychodzi.
Kolejną zaletą książek jest relaks. Lubie w ramach powtórzenia przeczytać coś bardziej luźno, na leżaczku, przeskakując fragmenty, które mnie nie interesują.
Co do wad to na pewno materiał w książkach szybko ulega przedawnieniu. Zanim coś wyjdzie i dotrze do mnie to często jest nieaktualne. Idzie to jednak szybko zweryfikować.

0

Ciężko jest zrozumieć złożone konstrukcje jeśli wcześniej nie doświadczyłeś problemów jakie wynikają z operowania najprostszymi konstrukcjami wybranego języka. Pomyśl, że te ciekawsze i trudniejsze konstrukcje są odpowiedzią na pewne problemy jakie z czasem ujawniają się w kodzie.

0

A dobrze myślę, że lepiej ogarnąć podstawy choćby z książki dopiero potem bawić się we frameworki?

0

@kosmonauta80: Ja wiem, że czas to pieniądz itd., ale jak nie spróbujesz sam to się nie przekonasz który sposób jest najlepszy. Przerób sobie podręcznik, później jakieś video tutki i będziesz wiedział którą stroną Ci wchodzi najlepiej. Choć to i tak składnia języka to będzie dopiero początek podróży. Do tego dojdą biblioteki, frameworki, API, inne technologie wymagane na rynku pracy. Poza tym po 40 latach na tej planecie już powinieneś siebie trochę znać.

3
kosmonauta80 napisał(a):

Spotkałem się z taką opinią, że jeżeli chcemy opanować jakiś konkretny język - zakładamy, że podstawy ogólnie programowania już znamy np co to wskaźnik czy for... - dobrze jest przeczytać od deski do deski książkę poświęconą temu językowi i dopiero wtedy zacząć pisać kod. Co o tym sądzicie?

  1. Nie wszystkie książki powinno się czytać od deski do deski. Niektóre książki są bardziej "encyklopedyczne", w sensie, że każdy rozdział czego innego dotyczy i czytasz to, czego potrzebujesz w danym momencie.

  2. A nawet jeśli książka ma charakter przewodnika "krok po kroku", to i tak bez sensu jest czekać z pisaniem kodu aż do skończenia książki. Co z tego wyniesiesz w ten sposób?? Książki "krok po kroku" raczej się robi tak, że czytasz rozdział, a potem siadasz do komputera i ćwiczysz sobie w praktyce (ba, czasem nawet przeczytasz akapit i ćwiczysz w praktyce). czytanie --> praktyka --> czytanie --> praktyka. A nie czytanie --> czytanie --> czytanie --> czytanie --> praktyka.)

  3. No i czy książka jest "encyklopedyczna", czy "krok po kroku" jest subiektywne. Nawet książek przeznaczonych "krok po kroku" nie trzeba zawsze czytać w całości albo po kolei. Z drugiej strony kto ci zabroni przeczytania 1000 stronicowej książki od deski do deski, żeby pogłębić wiedzę o danym zagadnieniu? (tylko, że wtedy taka książka powinna dotyczyć bardziej teoretycznych/koncepcyjnych aspektów, a nie być podręcznikiem pisania kodu. Wtedy większość i tak zapomnisz, ale może coś tam zapamiętasz, parę koncepcji z całej książki).

0

Moim zdaniem praktyka czyni mistrza, nigdy nie korzystałem z książki, jak na początku uczyłęm się teorii z neta to g**no umiałem, poszedłem do pierwszej pracy i w rok nauczylem się 100x więcej + dobrych praktyk kodowania, niż jak bym korzystał z jakiś książek

1

Zgadzam się, zawsze uczę się z książek. Uważam, że kursy video i tutoriale z sieci za słabo wyczerpują zagadnienia a dokumentacja z kolei nie bierze pod uwagę zasady Pareta; książka jest czymś pomiędzy a po przerobieniu takiej, mamy solidne podstawy żeby zacząć pisać własne projekty.

Raz na próbę zrobiłem odstępstwo od tego podejścia ucząc się TypeScript'a - wpisywałem w google najprostsze zapytania typu: "for loop typescript" - najdłużej zajeła mi nauka w ten sposób więc już do niego nie wracam.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0