Jak pisać czytelniejszy kod ?

0

Tak jak w tytule, mógłby ktoś polecić mi jakieś strony, albo napisać, jak pisać czytelniejszy kod ?

0

Książki twórcy książki czysty kod, i właśnie on.

3
  • po angielsku
  • nazwa funkcji jak i zmiennej ma dokładnie opisywać ich istotę
  • pamiętaj o wcięciach
  • klikaj entery(nowe funkcje) tam gdzie zaczynasz robić nową logikę
  • wbrew temu co pisze w "czysty kod" robienie wielu małych funkcji jest słabe, ale znowu jednej dowalonej też nie
  • nie baw się w performance, szczegónle w c++. Dzisiejsze kompilatory tak dobrze optymalizują kod, że serio nie ma znaczenia czy dasz ++i czy i++ w forze.
  • nie nawalaj tysiąca ifów w ifie (chodzi o taką incepcje, że w ifie jest if itd)

Tyle z doświadczenia na szybko.

2

Wspomniany "Clean Code" Robert C. Martin jest świetny. Słyszałem opnie, że tłumaczenie nie jest najlepsze (czytałem w originale).
W internecie jest od groma filmików, z wystąpieniami autora na różne tematy. Gość ma dar przemawiania i zna się na rzeczy, więc warto oglądać wszystko. Najlepiej szuka się po ksywie "Uncle Bob".
Jest też dostępna wersja filmowa "Clean Code" (płatna), nie licząc wygłupów autora to też jest świetny materiał.

4
Czitels napisał(a):
  • nie nawalaj tysiąca ifów w ifie (chodzi o taką incepcje, że w ifie jest if itd)

W mojej opinii warto się 2 razy zastanowić, zanim się napisze jakiegokolwiek ifa - nie tylko zagnieżdżonego. Przy czym zagnieżdżone są gorsze od nie-zagnieżdżonych. Generalnie każdy if...else wciśnięty gdzieś w środek to rozwidlenie, na którym można coś pokiełbasić. Bodajże Kevlin Henney ostrzegał szczególnie przed sytuacjami, gdzie te samych warunki powtarzają się w różnych miejscach w kodzie (np. w trzech metodach klasy masz ten sam "szczególny przypadek", tworzysz trzy niezwiązane bloki if...else i jakoś to w każdym obsługujesz) jako miejsca szczególnie podatne na pomyłki.

Może się okazać, że da się coś napisać ładniej i czytelniej, niż "drabinką", choć to pewnie zależy też od języka, bo lepszej alternatywy może nie być lub może być mocno hacky.

2

Jak pisać czytelniejszy kod?
Ucz się na błędach innych.
Czytaj kod innych. Czytaj, obserwuj, wyciągaj wnioski, rób notatki co ci się w danym kodzie nie podoba. Co jest mało czytelne, a co może wynikać z nierozumienia intencji autora lub kontekstu użycia danego kodu. Githuby,sourdeforge itd. są pełne kodu, który możesz czytać i którego możesz nie rozumieć. Wykorzystaj to.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0