Wątek przeniesiony 2020-08-07 17:02 z Szkolenia i konferencje przez cerrato.

Bootcampy a wiek 28 lat z operacyjnym doświadczeniem w IT

Odpowiedz Nowy wątek
2020-08-07 15:39

Rejestracja: 1 miesiąc temu

Ostatnio: 1 miesiąc temu

0

Witam!

Chciałabym poprosić was wszystkich o radę...
Mam 28 lat, 5 lat doświadczenia w IT , zaczynałam od customer support a teraz jestem na stanowisku operacyjnym ( ITIL) i bardzo bym chciała zacząć uczyć się programowania i własnie tak ukierunkować swój rozwój zawodowy. Niestety, jestem kompletnym laikiem w tym temacie i chciałabym wziąć udział w jednym bootcampie od Kodilli (Web developer frontend+backend) szkolenie trwa 9 miesięcy, dużo godzin ale no koszt 13 tys bez tej opcji Gwarancja Pracy (najprawdopodobniej bym mogła dostać pracę programisty albo devopsa w firmie w której aktualnie pracuje ale wiadomo 100% pewnosci nigdy nie ma).

I tutaj rodzą się moje pytania:

 1. Czy nie jestem na to za stara? Wiele osób zaczyna wcześniej swoją przygodę z programowaniem, czy w moim przypadku nie jest za póżno aby sensownie zaczac kariere jako programista?
 2. Czy Bootcampy mają sens dla kompletnego nowicjusza i czy miałyby sens w moim przypadku? Jestem w stanie wyłożyc te 13k, ale czy są tego warte? Czy może jakies inne certyfikaty są potrzebne aby zdobyc prace czy bootcamp wystarczy? Czy jednak tylko studia a wszystkie inne szkolenia są uznawane za śmieciowe?
 3. Od jakiego języka zacząć? Wiem ze Java jest teraz tak oblegana i znajomość jej nie wyróżnia pracownika ( podobnie jak znajomosc jezyka angielskiego). Więc jakie jezyki polecacie jako dobrze płatne na start i przyszłościowe?
 4. Wiadomo że bycie programistą to głownie bycie samoukiem i ciągłe dokształcanie sie w tym temacie, więc jakie dodatkowe miejsca w sieci polecacie na zgłębianie swojej wiedzy?
 5. I jak firmy mają się do tej opcji "Gwarancja Pracy", spotkałam się z opinią że patrzą na to troche z politowaniem że HRy rozsyłają twoje CV wszędzie.

Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedzi i rady!

Pozostało 580 znaków

2020-08-07 16:53

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 6 godzin temu

Lokalizacja: Kraków

0

Siedzę w juniorskich grupach na fb i co chwile jest wysyp CV ludzi po kodilli - java. Z tego co widzę to uczą technologicznych umarlaków np. JSP a i kod wyglada jakby nigdy nie przeszedł poważniejszego review więc IMO słaby wybór. Hajs bym przeznaczył na np mentoring typu kilka spotkań w miesięcu gdzie by Cię ktoś nakierowywał i robił CR. Można tez bez tego ogarnąć temat w krótszym czasie niż te 9 miesięcy ;)

Generalnie kodilla chwali się że uczy nowymi technologiami więc teraz mam troche miszmasz w głowie :P I ie ogarniałam tematu samego mentoringu. Gdzie można znaleźć takie oferty osob? Tylko na grupach fejsbukowych? - herbata1 2020-08-07 16:58
@herbata1: Niestety, w takich "szkołach" idzie się po linii najmniejszego oporu by jak najwięcej zarobić. Więc materiału się nie aktualizuje zbyt czesto, a u nas nawet to rok to epoka. Co do mentoringu to też bym uważał, bo jest sporo osób, które mają po 1-2lata doświadczenia i już chcą nauczać innych samemu potrzebując jeszcze sporo nauki. Najlepiej z polecenia kogoś wziąć. No i pamiętaj, że dobry programista nie musi być dobrym mentorem - Dregorio 2020-08-07 17:12
Masz gdzieś rozpiskę co jest dokładnie nauczane? Jeśli tak to posprawdzaj w necie ewentualnie zadaj pytanie tu na forum o wybrane technologie to dostaniesz odpowiedź czy to stare czy nie ;) Może można na fejsie to ogarnąć, może tu, nie wiem :D nie interesował mnie nigdy ten temat ale słyszałem, że niektóre osoby tak się uczą - Skoq 2020-08-07 17:14
Mnie zachęciły boot campy z jednej prostej przyczyny, podstawy muszą być solidne i prawidłowe bo jak ktoś juz od początku uczy się sam i błędnie to potem jest jeszcze gorzej... przynajmniej tak mi się wydaje ale co do starych technologii to faktycznie może być problem. No i to zostawia jakiś ślad w CV a nie na zasadzie "korepetycje z programowania i samodzielna nauka". Niestety w moim przypadku nie znam nikogo kto by kogokolwiek polecał, wszyscy moi znajomi programiści uczyli się starą szkołą - tylko studia, o mentorze mozna zapomieć w ich przypadku :( - herbata1 2020-08-07 17:16
Tutaj jest cała rozpiska :https://kodilla.com/pl/bootca[...]er?type=wdp&editionId=355 Czy ma to sens? Jest to stara technologia? - herbata1 2020-08-07 17:17
@herbata1: Ciężko powiedziec bo np. mogli wrzucić Angular i teraz jeśli to jest wersja 1 to uciekać, a jak jakaś najnowsza to ok. Wrzucenie pustego "React", "JavaScript" itd. bez wersji nie ma dla mnie sensu:p - Dregorio 2020-08-07 18:27

Pozostało 580 znaków

2020-08-07 16:56

Rejestracja: 6 lat temu

Ostatnio: 5 godzin temu

3

więc po prostu nie pamięta, o co chodziło z tymi liczbami ujemnymi i iksami

To akurat przegięcie. Nie trzeba znać dobrze matmy, ale jednak ciężko programować nie wiedząc, co to są liczby ujemne albo nie rozumieć abstrakcji typu "iks".


((0b10*0b11*(0b10**0b101-0b10)**0b10+0b110)**0b10+(100-1)**0b10+0x10-1).toString(0b10**0b101+0b100);

Pozostało 580 znaków

2020-08-07 17:00

Rejestracja: 7 lat temu

Ostatnio: 9 godzin temu

2

@herbata1: Skąd wnioski? Statystyka, moja własna, zajmuje się uczeniem. Masz 28 lat więc już sporo nauki za tobą między innymi w szkole gdzie nikt nie nauczył cię jak się uczyć. Taka nauka jest frustrująca i dużo osób ma po prostu dość już tego. Tym bardziej jak zaczynają coś nie dlatego, że to lubią, a że będą z tego pieniądze. Nie musisz się mną sugerować, to są moje luźne przemyślenia.

Nie KAŻDA kariera, oj nie. Jeśli chcesz być na bieżąco to codziennie będziesz dowiadywać się czegoś nowego, na początku w dużych ilosciach, a potem będzie tylko gorzej :p

Co do drugiej czesci równego postu. Wydaje mi się, że trafiłaś w bańkę i informacyjną. Jeśli odebrałaś moje posty jako zniechęcające, to nie było to moim celem. Od dawna zajmuje się nauka innych i robię sobie "konkurencję". Sprawia mi to frajdę, w końcu ktoś mnie słucha i podziwia xd moje ego jest zaspokojone. Nasza branża jest jedną z najbardziej otwartych. Darmowe meetingi, szkolenia, darmowa pomoc na forach. Nie słyszałem o czymś takim dla lekarzy, czy prawników, opraw mnie jeśli się mylę. Jak pójdziesz do pracy to pewnie wszyscy z teamu będą ciągle ci pomagać i oferować pomoc, a jeśli nie, to zmień firmę bo źle trafiłaś. W mojej pierwszej pracy cały czas koledzy z teamu mnie za uszy wyciągali by na koniec sprintu moje taki jakoś wyglądały. Bywało i tak, że zostawali troszkę dłużej by wytłumaczyć logikę biznesową.

Dziekuje za wyjasnienie :) Wiadomo że przyswajać wiedzę musimy nauczyc się sami, i najlepiej się uczy czegoś co ci sprawia przyjemność wiec też masz racje w tym temacie :) - herbata1 2020-08-07 17:03

Pozostało 580 znaków

2020-08-07 17:01

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 8 godzin temu

Lokalizacja: Warszawa

0
Skoq napisał(a):

Siedzę w juniorskich grupach na fb i co chwile jest wysyp CV ludzi po kodilli - java. Z tego co widzę to uczą

... to uczą za darmo, bo ze 100% dofinansowania na walkę ze strukturalnym bezrobociem, w rejonach zagrożonych bezrobociem, rodziny zagrożone trwałym bezrobociem.
Nie bez przyczyny jest to: 2-3 = x. O rany, ile to x bo nie pamięta, nic ze szkoły. Chodzi o to, żeby nie odrzucać kandydatów już na poziomie decyzji o ewentualnym sfinansowaniu szkolenia.

To wszystko. O odpowiednie rozesłanie CV każdego, nawet tych z problemem ile to 4 minus 5? w setki miejsc zadba już szkoła programowania.
"Ziarno od plew" oddzielić musiałby już przyszły pracodawca. :)


"Ktoś sobie uświadomił, że pisał pod pseudonimem rzeczy, które lepiej żeby w firmie nie wypatrzyli :-)"
"Kiedy wiedzieć czy zacząć nauke Springa? bo w czystej Javie to nic ciekawego nie zrobie chyba"

Pozostało 580 znaków

2020-08-07 17:24

Rejestracja: 1 miesiąc temu

Ostatnio: 1 miesiąc temu

0
BraVolt napisał(a):
Skoq napisał(a):

Siedzę w juniorskich grupach na fb i co chwile jest wysyp CV ludzi po kodilli - java. Z tego co widzę to uczą

... to uczą za darmo, bo ze 100% dofinansowania na walkę ze strukturalnym bezrobociem, w rejonach zagrożonych bezrobociem, rodziny zagrożone trwałym bezrobociem.
Nie bez przyczyny jest to: 2-3 = x. O rany, ile to x bo nie pamięta, nic ze szkoły. Chodzi o to, żeby nie odrzucać kandydatów już na poziomie decyzji o ewentualnym sfinansowaniu szkolenia.

To wszystko. O odpowiednie rozesłanie CV każdego, nawet tych z problemem ile to 4 minus 5? w setki miejsc zadba już szkoła programowania.
"Ziarno od plew" oddzielić musiałby już przyszły pracodawca. :)

Uczą za darmo? Gdzie mozna się ubiegać o takie dofinansowanie? Bo w moim urzędzie nigdy nie widziałam takich kursów.

W rejonach zagrożonych bezrobociem. W dużych miastach tego nie dostaniesz. - BraVolt 2020-08-07 17:41

Pozostało 580 znaków

2020-08-07 17:28

Rejestracja: 9 lat temu

Ostatnio: 6 godzin temu

2

1) Nie jesteś za stara. Wprawdzie są tu ludzie którzy w tym wieku uczyli się już n-tego z rzędu języka i kodowali kilkanaście lat w domu, ale "codziennie człowiek się czegoś uczy".

2) Nie mają sensu dla kompletnego nowicjusza. Najpierw naucz się podstaw, potem idź na zorganizowane szkolenie które uporządkuje Ci wiedzę.
Inaczej to wyrzucone pieniądze w błoto, więc lepiej przeznacz je na jakiś charytatywny cel.

3) Zdecydowanie Python, w drugiej kolejności Go.

Python:

 • czytelny
 • łatwo zacząć i coś odpalić
 • możesz działać w admince, devopsach, backendzie, webdevie, algorytmice, ML, AI
 • (AFAIK) środowisko developerów nie ma hopla na punkcie patternów i "enterprajs architekczer"
 • ale możesz w tym robić mikroserwisy

Słowa kluczowe do Googla: PyCharm, Jupyter Notebook, Flask, matplotlib

Go jest popularny w środowisku devopsowym.

 1. Coursera, Udemy, Youtube, Hackerank

 2. A czego się spodziewasz?
  Po 9 miesiącach siedząc w domu sama masz za sobą 9*30*8 = 2160h nauki. Ile godzin ma kurs który podałas?
  Poza tym nauka czegokolwiek w IT to mieszanka motywacji, wykładów (lub jutubów), czytania książek, spania i programowania.
  Spanie jest o tyle ważne że w tym czasie przetwarzasz zakumulowaną wiedzę.
  Na kursie głównie słuchasz.

Polecam też zainteresować się jakimś językiem który dopiero zdobywa popularność.
Dla dziedziny ML to będzie Julia.
Dla devopsów będzie to Go.

Java jest bardzo rozbudowana - oprócz bogatej biblioteki standardowej masz ileś frejmłorków, ileś narzędzi dodatkowych i sporą konkurencję.
Nie mówię że się nie da, ale będzie to długa droga.


edytowany 1x, ostatnio: vpiotr, 2020-08-07 17:30
Pokaż pozostałe 7 komentarzy
Wersja druga: noworodek powinien już wcześniej poznać trochę świata zanim się urodzi - BraVolt 2020-08-07 19:01
I poznaje. Poczytaj o spiewaniu dzieciom w brzuchu. - vpiotr 2020-08-07 20:06
Komercyjnie :) - BraVolt 2020-08-07 20:14
Nie wiem ilu programistow na 100 nie umie programowac przed pierwsza praca ale pewnie sie zdarza. - vpiotr 2020-08-07 21:08

Pozostało 580 znaków

cw
2020-08-07 17:35
cw

Rejestracja: 4 lata temu

Ostatnio: 10 godzin temu

0

Co robisz na "na stanowisku operacyjnym ( ITIL) " ?
Bo programowanie to tez np. powershell

edytowany 1x, ostatnio: cw, 2020-08-07 17:35
Service Delivery Manager - herbata1 2020-08-07 17:41

Pozostało 580 znaków

2020-08-07 17:50

Rejestracja: 4 miesiące temu

Ostatnio: 3 tygodnie temu

1
herbata1 napisał(a):

Witam!

Chciałabym poprosić was wszystkich o radę...
Mam 28 lat, 5 lat doświadczenia w IT , zaczynałam od customer support a teraz jestem na stanowisku operacyjnym ( ITIL) i bardzo bym chciała zacząć uczyć się programowania i własnie tak ukierunkować swój rozwój zawodowy. Niestety, jestem kompletnym laikiem w tym temacie i chciałabym wziąć udział w jednym bootcampie od Kodilli (Web developer frontend+backend) szkolenie trwa 9 miesięcy, dużo godzin ale no koszt 13 tys bez tej opcji Gwarancja Pracy (najprawdopodobniej bym mogła dostać pracę programisty albo devopsa w firmie w której aktualnie pracuje ale wiadomo 100% pewnosci nigdy nie ma).

I tutaj rodzą się moje pytania:

 1. Czy nie jestem na to za stara? Wiele osób zaczyna wcześniej swoją przygodę z programowaniem, czy w moim przypadku nie jest za póżno aby sensownie zaczac kariere jako programista?
 2. Czy Bootcampy mają sens dla kompletnego nowicjusza i czy miałyby sens w moim przypadku? Jestem w stanie wyłożyc te 13k, ale czy są tego warte? Czy może jakies inne certyfikaty są potrzebne aby zdobyc prace czy bootcamp wystarczy? Czy jednak tylko studia a wszystkie inne szkolenia są uznawane za śmieciowe?
 3. Od jakiego języka zacząć? Wiem ze Java jest teraz tak oblegana i znajomość jej nie wyróżnia pracownika ( podobnie jak znajomosc jezyka angielskiego). Więc jakie jezyki polecacie jako dobrze płatne na start i przyszłościowe?
 4. Wiadomo że bycie programistą to głownie bycie samoukiem i ciągłe dokształcanie sie w tym temacie, więc jakie dodatkowe miejsca w sieci polecacie na zgłębianie swojej wiedzy?
 5. I jak firmy mają się do tej opcji "Gwarancja Pracy", spotkałam się z opinią że patrzą na to troche z politowaniem że HRy rozsyłają twoje CV wszędzie.

Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedzi i rady!

Witam!
Ad. 1,2,4,5
Podsumuje to tak: masz zbyt wiele determinacji aby zdobyc prace jako programista a zbyt malo determinacji aby programowac jezeli zadajesz takie pytania. Sama powinnas wiedziec ze takie podejscie jest wyczerpujace psychicznie.

Ad. 3
Sam programuje juz 9 lat z przerwami w tym tylko przez 2 i pol roku komercyjnie i sam z tej pracy zrezygnowalem aby miec prace niesiedzaca ale nadal programuje prawie codziennie dla przyjemnosci w takich jezykach w ktorych pracy jako programista nie znajde : asembler, Ada, C++ (choc w tym programowalem komercyjnie ale teraz pewnie bym pracy nie znalazl nawet jakbym chcial), ANSI C, bash, Java Standard Edition 11 wiec bez frameworkow wymaganych przez pracodawcow.

Generalnie to zauważyłam ze większość osób bardzo zniechęca a wręcz opisuje programowanie jako coś nieosiągalnego i płatnego miską ryżu a siebie samych jako męczenników pracujących za darmo. Wiele osób to też zauważa no i wnioski tych osób są różne : od pozbycia się konkurencji, zawiść, po czystą zazdrość jeśli chodzi o gwarantowaną prace po bootcampie dla juniora, ja osobiście nie wiem skąd się to bierze. Mam wrażenie że programista programiście skacze do gardła a juniorów zniechęcają "że sie nie da" ? Takie wrażenie odczuwam.

Droga do programowania wielu programistow pracujacych komercyjnie przebiegala od pasjonowania sie programowaniem jako hobby i milym spedzaniem czasu a na koncu dopiero rozgladali sie za praca komercyjna w zawodzie programisty. W mediach i w szkolach programowania przedstawia sie zawod programisty bardziej marzycielsko - dla kontrastu od wiekszosci osob ktore programuja masz informacje bardziej zblizone do rzeczywistosci.

Pozostało 580 znaków

2020-08-07 19:08

Rejestracja: 6 lat temu

Ostatnio: 5 godzin temu

1
herbata1 napisał(a):
 1. Czy Bootcampy mają sens dla kompletnego nowicjusza i czy miałyby sens w moim przypadku? Jestem w stanie wyłożyc te 13k, ale czy są tego warte?

Wątpię, raczej przypuszczam, że chodzi o to, żeby bootcamp zarobił, a ponieważ kursy w realu się kiepsko skalują, to pewnie dlatego takie drogie, bo przecież musi się im zwrócić. Na dodatek ta kasa często i tak jest refundowana (na stronach bootcampów są wręcz instrukcje, jak wyłudzić kasę zgłosić się po dofinansowanie), więc bootcampy mogą mieć zawyżone stawki, a oferować to, co można sobie obczaić za darmo z netu.

Moim zdaniem to bez sensu i jakbym ja był takim Robin Hoodem, który miałby decydować podziale ukradzionych podatnikom pieniędzy, to raczej przeznaczyłbym te pieniądze na to, żeby zachęcić firmy IT (i dać im kasę na to), żeby tworzyły jakieś programy stażowe u siebie, żeby juniorzy mogli łatwiej wejść w rynek i nauczyć się skilla na realnych projektach. A nie na wspieranie bańki bootcampów.


((0b10*0b11*(0b10**0b101-0b10)**0b10+0b110)**0b10+(100-1)**0b10+0x10-1).toString(0b10**0b101+0b100);
edytowany 5x, ostatnio: LukeJL, 2020-08-07 19:12

Pozostało 580 znaków

2020-08-07 19:11

Rejestracja: 2 lata temu

Ostatnio: 6 godzin temu

0
herbata1 napisał(a):

Service Delivery Manager

Finansowo przy przejściu na programistę raczej stracisz finansowo, ale skoro chcesz programować to kto broni spróbować.


Sieciowiec, który przez pomyłkę założył konto na forum dla programistów ¯\_(ツ)_/¯

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0