Programowanie tylko w językach skryptowych

0

Cześc!
Zastanawiam się, jak na rozwój wpływa uczenie się tylko języków skryptowych? Nie wciągałem się w "normalne" języki, javascript mi odpowiada,

2

Będziesz umiał tylko pisać skrypty.

1

Nawet jeśli masz zamiar docelowo pisać tylko w JSie, to nauka innych języków zwykle sprawi, że będziesz lepiej piszać w tym pierwszym.

0

Faktycznie jestem klepaczem, normikiem. Python głównie do analizy danych i zawsze "coś" na szybko.
W sumie to nawet nie skryptowałem dobrze. Jakieś tam sliderki, odtwarzacze. Chodziło mi zawsze o efekt wizualny. Dobrze mi było z tym.

Pracowałem jako freelancer. #wordpress Często praca odtwórcza.

Teraz przejrzałem. Zastanawiam się co dalej. Może mnie zsciekawią inne języki, inna działka. Ale też nie mam nic do stracenia. Zawsze mogę zająć się mechaniką i budową maszyn.

A bo nie wkurza trochę to, że nauczę się frameworka js, a wrócę do domu i będzie nieaktualny. Lubielę nowości, r&d ale nie aż tak...

1

Nie ucz się framework'ów - to tylko dodatek. Ucz się natomiast tylko i wyłącznie pure languages (czystych języków programowania ze standardowej paczki/biblioteki). I tak jak pisał @Maciej_Cąderek, poznanie innych języków poszerzy horyzont i powinieneś pisać lepszy jakościowo kod w języku domyślnym (tym, który sobie wybrałeś).

Później są programiści framework'ów zamiast programiści języków, gdyż zamiast uczyć się programowania w języku uczysz się programowania we framework'u.

Jeśli tak bardzo lubisz korzystać z framework'ów, to nalepszym wyjściem byłoby zapewne napisanie swojego framework'a. Byłyby dwie korzyści. Znanie własnego framework'a od podszewki oraz nauczenie się lepiej danego języka programowania i poznania trick'ów i zakamarków tegoż języka. Pisać własny framework mógłbyć np. strukturalnie i obiektowo np. w PHP. Ogólnie w jakiś różnych paradygmatach programowania (funkcyjny, imperatywny; itp.) zależnie od tego jaki to język; bo każdy język ma inne paradygmaty programowania.

1

@Neutral
We frontendzie stosuje się frameworki. Mam tu na myśli react, angular. Są oferty pracy jako React developer, nikt nie stawia tutaj aplikacji od podstaw. Takie są realia mojej branży. Jeżeli trzeba użyć czystego JS, to się go używa.
Właśnie pisałem w czystym JavaScripcie i PHPie. Zacząłem uczuć się Reacta. Super narzędzie.

Jednak widzę, że mój mózg woli mniej logicznego myślenia a rozkoszuje się beztroskim pisaniem kolejnych linijek kodu.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0