dobra rada od bardziej doswiadczonych

0

witam serdecznie wszystkich forumowiczow,
jestem niby spełnionym zawodowo człowiekiem, ukończyłem studia techniczne, pracuje jako inżynier pomiarowiec w laboratorium (praca nie ma nic wspólnego z ukończonymi studiami). Skończyłem studia, na które teraz nigdy bym się nie zdecydował :D Tak to jest, jak człowiek decyduje o swojej przyszłości, będąc w najgłupszym wieku. Od pewnego czasu jednak zainteresowałem się informatyka, dlatego tez zdecydowałem się pójść na studia podyplomowe z tej dziedziny. Ot teraz dylemat. Na tych studiach (ogólnie bardzo mi się podobają) uczą wszystkiego po trochu, c++, vba, java, sieci, sql itd. itd. Wiadomo, fajnie miec pogląd na wszystko po trochu, jednak na pewno trzeba się w czymś ukierunkować. Podoba mi się praca w exel i vba oraz dużo czasu spędzam na nauce c++. MySql i bazy danych naprawdę też mnie ciekawią. Nie potrafię jednak zdecydować, na czym się skupić najbardziej, żeby nie zmarnować czasu...Chciałbym pracować jako informatyk (tak naprawdę obojętne, w której z wcześniej wymienionych specjalizacji), tylko nie wiem, od czego najłatwiej będzie mi zacząć. Czy już powinienem szukać pracy związanej z IT? Czy dopiero jak nauczę się czegoś więcej? Nie mogę sobie pozwolić na przestoje w zarobkach (dla osób proponujących staże), ponieważ mam rodzinę na utrzymaniu. Na czym się skupić, aby znaleźć pracę i rozwijać się w tym kierunku, jeśli jestem początkującym, studiującym informatykiem ?

Bardzo dziękuje z góry za odpowiedźi. Pozdrawiam

1

Chciałbym pracować jako informatyk (tak naprawdę obojętne, w której z wcześniej wymienionych specjalizacji),

Informatyk - złota rączka, któremu wszystko obojętne co będzie robił? XD

Na czym się skupić, aby znaleźć pracę i rozwijać się w tym kierunku, jeśli jestem początkującym, studiującym informatykiem ?

Teraz jest szał na programowanie webowe (czyli pisanie stron internetowych - zarówno od strony frontendu jak i backendu) i to jest najbardziej mainstreamowe. Co nie znaczy, że jest to jedyny kierunek rozwoju.

Chciałbym pracować jako informatyk (tak naprawdę obojętne, w której z wcześniej wymienionych specjalizacji),
tylko nie wiem, od czego najłatwiej będzie mi zacząć

Nie wiem czy to dobre podejście - iść na łatwiznę, tam gdzie łatwiej zacząć, obojętnie gdzie, żeby tylko kasę płacili. To pachnie desperacją.

0

Broń Boże nie o to mi chodziło :) faktycznie może źle się wypowiedziałem. Chodziło mi o to, że podoba mi się zbyt wiele rzeczy (w sumie wszystko czego mnie uczą ;/), a wiem, że jako początkujący wszystkiego równocześnie się nie nauczę, dlatego szukam ścieżki rozwoju. Mimo wszystko, bardzo dziękuję za odpowiedź ;)

2

No to idź w to co Ci się najbardziej podoba. Programowanie to przede wszystkim nauka myślenia logicznego. Cokolwiek będziesz się uczył zaprocentuje w przyswajaniu innych technologii. Tak naprawdę czy to java/c# czy inne pytongi czy nawet gopher to praktycznie to samo. Najlepiej przyswajać wiedzę, która sprawia Ci przyjemność :-)

0

A co Panowie sądzicie o vba? Bo tak szczerze, to chyba najbardziej ten exel z vba mnie rajcuje...

0

Spokojnie możesz w to iść. Jest naprawdę ogrom pracy w finansach.

0

W Twojej sytuacji chyba studia informatyczne nie byłyby taką złą opcją. Zobaczyłbyś różne oblicza informatyki i może tak na drugim roku byś już wiedział co chcesz robić. Pamiętaj, że studia same w sobie niezbyt wiele Cię nauczą, więc jak już się dowiesz co Cię kręci to po prostu zacznij to robić. Uczył się, rozwijał w tym kierunku, potem szukaj pracy.

W IT jest dużo pracy. Testerzy, utrzymanie, programiście, service i help deski, analitycy itd. Coś pewnie znajdziesz dla siebie.

Możliwe też, że nic Cię nie zacznie kręcić, ale jak już obecna praca Ci nie sprawia radości to lepiej robić coś w IT co też nie sprawia, ale przynajmniej lepiej płacą.

Powodzenia

0

Studiuje informatykę podyplomowo ;) nie jestem w stanie w mojej (rodzinaj sytuacji od nowa zacząć 4 letnich studiow, tym bardziej że pierwsze 2 lata są bardzo ogólne. Podyplomowka daje mi duży wgląd na branżę i naprawdę jest fajnie prowadzona (widać że chcą nauczyć a nie odbebnic i do domu). Studia dają mi pogląd na to jak branża wygląda, ale też stwarzaja duży dylemat w co iść, ponieważ naprawdę z każdego przedmiotu chcą nauczyć.

0

Czy ja wiem... U mnie pierwsze dwa lata były najfajniejsze, a też już miałem dyplom inżyniera w ręku jak zaczynałem Informatykę. Parę przedmiotów sobie przepisałem. A co się nauczyłem na podstawach programowania to moje. :) Oczywiście drugie tyle nauczyłem się sam.

Co to za podyplomówka? Z ciekawości pytam. Jaki program?

0

Informatyka stosowana - AGH KRK . Wrażenia jak na razie naprawdę pozytywne. Podoba mi się podejście wykładowców.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0