C++ dla doswiadczonego programisty Java Enterprise.

0

Czesc wszystkim,
jestem programista Java Enterprise z 15 letnim doswiadczeniem.
Moj dylemat polega na tym ze mam juz dosc Javy. To wspanialy jezyk ale chcialbym jakas zmiane.
To co mnie jara to programowianie nie webowe, tylko sstemowe, np c++ pod linux, embedded linux.

Moj dylemat poega na tym, ze boje sie ze to co uczlem sie przez te lata zostanie na swoj sposob zatracone. Rozsadek mowi mi ze jak chce zmiany to lepiej np. technologie ktore czesto wspolpracuja z java np. node.js, angularjs. Ale web mnie nie jara szczegolnie.
Czy ma to sens przejsc na cos kompletnie innego jak np. programowanie c++ pod linux, pod systemy czasu rzeczywistego?? czy lepiej wybic sobie to z glowy. Obawiam sie tez zagrozenia ze bede zarabial mniej, gdyz nie majac w tym polu takiego doswiadczenia jak w javie, poracodawcy nie beda chcieli mi tyle samo zaplacic co mam teraz....
Co myslicie o tym.

0

No to ostatnie jest jak najbardziej prawdopodobne, wręcz nieuniknione...

0
scibi92 napisał(a):

No to ostatnie jest jak najbardziej prawdopodobne, wręcz nieuniknione...

Chorobcia masz racje....
Jednak wybije to sobie z glowy.
Dzieki!

0

Cześć Robert.
Jeśli naprawdę masz dość javy i czujesz, że chcesz coś zmienić, to jest to odpowiedni moment.
Szkoda życia na pracę, która nie daje frajdy.
Wyznacz sobie cel, określ, że np. chcesz przesiąść się na C++.
Co w takim razie musisz zrobić chcąc się przebranżowić zachowując podobny poziom wynagrodzenia?

Może zacznij uczyć się po pracy?
Możesz także dołączyć do jakiegoś projektu open source w C++.
Wymyśl jakiś własny projekt.
Poświęć na to czas, a kiedy po miesiącu, 2, 6, 12 będziesz się czuł pewnie idź na rozmowę kwalifikacyjną.

Podejrzewam, że jest szansa, że jednak wynagrodzenie będzie podobne.

Żyje się tylko raz, i żałujemy tylko tego czego nie zrobiliśmy.

0

dopiero zaczynam zbierac swoje doswiadczenie i w zyciu i w programowaniu, wiec niewiele moge Ci powiedziec, ale z czasem zapominamy o wielu rzeczach z przeszlosci, a ze to nie jest czysto techniczne pytanie, mysle ze moge chociaz napisac...

jest takie fajne powiedzenie, zeby wstajac rano moc sb spojrzec w lustro, nie do konca pasuje, ale po przerobieniu mozna dojsc do czegos takiego jak, jak bedziesz widzial swoje zycie po dluzszym czasie, czy bedziesz zalowal ze czegos nie zrobiles czy tez bedziesz z sb dumny nawet jak ci cos nie wyszlo, to ze probowales?

nie znam Cb twojej sytuacji, moze masz kredyt i rodzine do wykarmienia, wtedy jest trudniej, ale nie wierze, zebys mial caly dzien zajety (co najwyzej zle dysponujesz tym czasem), wiec nawet w ciezkiej sytuacji da sie cos zrobic...

zarabiac bedziesz praktycznie na pewno mniej, bo tu sie przeciez placi za doswiadczenei i wiedze (i pomysl), a nie bedzie taka sama po kilku latach co na poczatku (nawet jak startujesz z innego miejsca)
ale pomysl, czy potrzebujesz tych pieniedzy, czy nie bedziesz szczesliwszy mogac robic przez reszte zycia tego co Cie pociaga (nawet jesli jeszcze trzy razy to zmienisz), Ludwig Von Misses w jednym ze swych swietnych dziel o ekonomii pisal, ze ludzie maja rozne systemy wartosci i nie mozna mowic czy sa poprawne czy nie (oczywiscie chec zabicia ludzkosci nie jest dla niej dobra, ale nie o to chodzi), jedyne co mozna o nich powiedziec, to czy droga do ich osiagniecia jest dobra... chodzi o to ze dla jednego pieniadze bede wazniejsze, a drugi bedzie czerpal niespotykana przyjemnosc z klepania kodu 12h/dobe w firmie ktora go wyzyskuje (albo sam bedzie ledwo co dopinal) albo bedzie sie cieszyl ze mogl dac swiatu jakis swietny open source (mysle ze zadne pieniadze tego nie zastpia u niego)

sens jest, reszta zalezy od Cb, jak ostatnio Maciej Aniserowicz pokazywal, trzeba wziac kartke zapisac wszystkei nawet najglupsze za i przeciw (bo w glowie to wyglada inaczej), napisac co sie stanie jesli punkt sie spelni, i napisac co z tego wyniknie, bo moze fakt ze bedziesz zarabial o 2k mniej nie zrobi na Tb wrazenia...

ale sie rozpisalem :D
powodzenia zycze i pozdrawiam, jesli chcialo Ci sie az dotad czytac :)

0

Wielkie dzieki za Wasze odpowiedzi!!

Musze sobie to jeszcze przemyslec. Na pewno sprobuje dalej zmotywowac sie do pisania w Java Enterprise, gdyz to wydaje sie najbardziej rozsadne.
Jak znowu bede mial dosc to zrobie sobie przerwe i porobie w czyms innym i tu kreci mnie c++. Zawsze wtedy moge brac tylko takie oferty gdzie zaplaca podobnie. Najwyzej dluzej potrwa szukanie. mam to szczescie ze mieszkam w duzm miescie.

0

A ja ide w druga strone z C++ na Jave. Mam troche mniej niz polowe Twojego doswiadczenia. Ale jakos o obnizce u mnie nie ma mowy.

Mniej wiecej 50% wiedzy jest "przenoszalna".

0

W C++ można programować na Androida, WebOS, Tizen, Pisze się oprogramowanie do samochodów, Tesli, BMW , Audi, VW, Toyoty, Mercedesa, Hondy. Całe te komputery pokładowe są pisane przecież w C++. Programuje się TV, Pralki, Roboty, Drony, Nawigacje, bramy elektryczne w dużej mierze w C++. Nowy standard C++ przynosi wiele ułatwień rodem z języka Rust.

0
Świetny Kaczor napisał(a):

W C++
Programuje się TV, Pralki, Roboty, Drony, Nawigacje, bramy elektryczne w dużej mierze w C++.

Tylko ta kasa jaką zarabia programista przy pralkach, taśmie produkcyjnej a automatyką, i bramami elektrycznymi.....

0

@RobertVox1977: Spróbuj Scali? A jak krew Cię zalewa od Javy EE...to pracuj w niej dalej, a jednocześnie wymyśl sobie jakiś projekt i napisz go w innej technologii? Jest też opcja poszukania czegoś na githubie i dołączenia do już istniejącego projektu. Możliwości całe wagony, a z takim doświadczeniem to Paaaanie :-)
Serio. Klepanie czegoś przyjemnego po godzinach nawet godzinkę-dwie dziennie co drugi dzień może dać dużo satysfakcji. A po pół roku-roku intensywniejszego pisania w innym języku możesz śmiało próbować zmienić pracę.
Na pewno masz coś co chciałeś kiedykolwiek wyprodukować samemu. Jakaś gra, program do zarządzania taskami w wersji desktop(konkretnie rozbudowany oczywiście), klient irc/ftp? Nie wiem w czym się specjalizujesz na co dzień i co chcesz pisać. Ale Twój staż na pewno Ci w tym pomoże i przyśpieszy przejście z technologii na technologię.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1