Java desktop - trup czy nie?

0

Witam!

Pytanie mniej więcej jak w temacie. Zawsze chciałem programować. Javę wybrałem z różnych względów, głównie matura za rok (technik informatyk). Przed tym wyborem skakałem między Pythonem (Codeacademy i internet w stylu Automate the boring stuff ), C# i C++, a decyzja o zdawaniu matury z informatyki pozwoliła mi wreszcie się porządnie zmotywować do nauki. Korzystam z Java, Kompendium Programisty, wydanie IX Herberta Schildta, Git'a znam, na BitBuckecie już coś siedzi, podstawy Linucha opanowane, oczywiście mnóstwo nauki przede mną.

I teraz moje pytanie - czy (komercyjnie oczywiście) tworzy się apki desktopowe? Java głównie jest używana w usługach internetowych, a sam dotąd nie spotkałem się z jakimś programem stworzonym tylko i wyłącznie w Javie (wiem, że większość projektów wykorzystuje nawet do kilku języków, lecz i tak zapytam). Znacie jakieś? Oczywiście o gry nawet nie pytam, ale zwykłe programy użytkowe?

Nie ukrywam, że nie ciągnie mnie do tworzenia apletów i wolałbym trzymać się desktopu (ostatnio wciąga mnie trochę kryptografia) i dlatego pytam. Zapewne będę musiał się przerzucić na C# (ma trochę podobieństw, prawda?) albo coś innego. Od biedy pozostaje tworzenie oprogramowania na smartfony. Javy oczywiście nie porzucam, obowiązkowo trzeba mieć solidne podstawy przynajmniej w jednym języku. Co mi jednak doradzicie, co na ten temat sądzicie?

Oto co znalazłem na forum:
Java SE... i co teraz?
Aplikacje deskoptowe a webowka
http://4programmers.net/Forum/Kariera/230215-programowanie_webowe_czydeskoptowe
http://4programmers.net/Forum/Java/268234-java
-_za_co_sie_teraz_zabrac_co_przerobic

0

Programowanie na desktopy jest ogolnie teraz duzo mniej popularne.

Ale sa firmy gdzie masz klienta desktopowego w java fx oraz JEE na backendzie.

0

I nikt juz nie robi apletow...

Sporo aplikacji wyglada teraz tak :
Backend: JEE\Spring
Front: html\css\javascript

0

trup, co nie zmienia faktu ze da sie znalezc prace (glownie dev support).

0

To co polecicie na przyszłość? C#? Powrót do C++? Python (chociaż ten chyba najmniej nadaje się na desktop) ?

0

Backend Java -JEE / Spring.
Pracy mnostwo.

0

sprobuj paru rzeczy i zobacz co ci sie najbardziej podoba, masz raczej sporo czasu to wykorzystaj go na napisanie paru appek i zobaczysz co jest fajne a co nie. ja lubie c# pod desktop ale tobie moze sie spodobac co innego

0
Burdzi0 napisał(a):

I teraz moje pytanie - czy (komercyjnie oczywiście) tworzy się apki desktopowe?

Oczywiście, że się tworzy, ale w Polsce to jest raczej mniejszość. W Polsce komercyjne apki desktopowe to chyba głównie programy antywirusowe i gry. Białorusini napisali fajną grę desktopową - World of Tanks, która jest dość popularną aplikacją desktopową. W Polsce tworzony jest Wiedźmin. Myślę, że tego typu aplikacje powstają w C/C++. Ale jeśli szukasz pracy w biznesie w Polsce, to tam dominują aplikacje webowe. Zdarzają się też desktopowe, ale one są tworzone głównie w WPF'ie. Czasem w Javie, ale wtedy w JavieFX.

Nie ukrywam, że nie ciągnie mnie do tworzenia apletów

To bardzo dobrze bo w epoce Canvas, HTML5 i CSS3, aplety i Flash są już przeszłością.
Na smartfonach Java jest bardzo popularna.
Wydaje mi się, że Java jest bardzo popularna w Niemczech i możliwe, że tam jest więcej pracy w JavaFX niż w Polsce, ale pewności nie mam.

0

Co do apek desktopowych to można je robić również w JavaScript.
Nie mam pojęcia czy jest realne zapotrzebowanie od strony zatrudnienia, ale od strony technicznej - można. I istnieją na świecie firmy, które zarabiają na tego rodzaju aplikacjach JavaScriptowych na desktop (choćby Spotify czy Slack), więc widocznie ma to jakąś przyszłość (pytanie tylko ile jest takich firm, które robią podobne rzeczy?).

0

Ogólny trend jest, żeby co się da robić webowo.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0