Jak nauczyc sie programowania?

0

Witam!
Zacznę od tego, że podstawy programowania znam. Obecnie studiuje informatyke, ale mam problemy z programowaniem. Do momentu tablic, ich sortowania itd. wszystko bylo ok. Problem pojawil sie z pojawieniem sie struktur, list, kolejek itd. Problem w tym, ze nie wiem jak moge sie tego nauczyc. Wiem, ze jest mnostwo poradnikow, ale wiekszosc z nich jest w jezyku angielskim (co prawda troche rozumiem, ale zdecydowanie za malo, zeby sie polapac o co chodzi). Stad moje pytanie, w jaki sposob moge sie tego nauczyc?

2

Jeśli masz problemy z angielskim to ja zacząłbym od nauki tego języka właśnie. Bez złośliwości, ale większość porządnych materiałów, dokumentacji, objaśnień czy opracowań jest właśnie w tym języku i jeśli masz trudności z jego rozumieniem to będziesz miał ograniczony dostęp do najbardziej aktualnej i jakościowej wiedzy. Może zdarzyć się tak że źródła po polsku będą niewystarczające i wtedy leżysz. Już nie mówiąc że w przyszłości jeśli będziesz pracował jako programista to będziesz tworzył i korzystał z dokumentacji po angielsku. To jest obowiązujący standard i braku angielskiego się nie przeskoczy.

1

Struktury, Listy i kolejki to także podstawy w programowaniu. Po za rozumieniem dokumentacji technicznej napisanej po angielsku, watro też dużo programować, przepisując przykłady, a później je analizując i modyfikując, by dowiedzieć się jak to działa.
Jeżeli to będzie dla ciebie za trudne to zmień kierunek.

0

Ćwiczyć, czytać i oglądać tutoriale na YT, jest tego dużo i w obrazowy sposób pokazują jak to jest zrobione :) Sam się obecnie zmagam z nauką :)

3

Jeżeli to będzie dla ciebie za trudne to zmień kierunek.

@xmcc nie słuchaj jak ktoś tak mówi. Jeżeli Ci się to podoba, to programuj, tylko musisz obrać dobrą strategię nauki.

Najpierw bezwzględnie musisz nauczyć się języka angielskiego.

To jest najważniejsze. Jeżeli nie potrafisz czegoś zrozumieć, to nie oznacza, że jesteś głupi, czy to nie jest dla Ciebie, tylko nie znalazłeś osoby, której wytłumaczenie by do Ciebie trafiło. Wszystko można wytłumaczyć tak, żeby dana osoba zrozumiała. Tutaj pojawia się własnie konieczność znajomości języka angielskiego.

Ja podczas nauki programowania co chwile nie potrafię czegoś zrozumieć. Czytam jakąś książkę i autor to tłumaczy w kompletnie obcy mi sposób, ale nie zniechcam się. Otwieram google i wiem, że znajdę odpowiedź, która do mnie trafi tylko muszę poszukać. Dzięki temu, że dosyć dobrze znam angielski mam ten komfort, że ilość dostępnych materiałów jest gigantyczna. Czasami jest tak, że czytam 5-6 odpowiedź na stackoverflow i dalej nie czaje, ale w pewnym momencie znajdzie się ta jedna osoba, która użyje takiego porównania, że zrozumiem, będzie ten znajomy każdemu z nas moment aha.

Przykładem są wzroce projektowe. Mój kolega z roku otworzył jedną książkę GoF i stwierdził, że to poje... Ja mam książkę GoF + Head First Design Patterns + video tutoriale Dereka Banasa (po ang!) + dodatkowo o każdym czytałem w 15 różnych wątkach na stackoverflow, żeby je zrozumieć. Gdybym się ograniczył do materiałów w języku polskim, to też pewnie doszedłbym do podobnych wniosków co mój kolega.

Jeżeli ograniczasz się tylko do materiałów w języku polskim, które z nielicznymi wyjątkami już na starcie są gorszej jakości to nie dziwie się, że szybko dochodzisz do wniosku, że masz problemy z programowaniem.

Zbankrutujesz
Materiały w języku ang są darmowe. Autorzy często udostępniają ksiązki na githubie za darmo, ale tylko w wersji angielskiej. Możesz również pobrać każdy ebook jaki Ci sie podoba (oczywiście zachęcam do kupowiania w miarę możliwości finansowych). Inaczej kupisz trzy książki i nie masz 2 stów.

Nie potrzebujesz mówić biegle po angielsku.
Wystarczy przyjąć odpowiednią taktykę. Do zrozumienia 80% tego co się mówi w ciągu dnia, w zależności od statystyk,** potrzebujesz ok. 1000 słów.** Do tego instalujesz dodatek do chrome, który pozwala Ci w sekunde sprawdzić słowo, którego nie znasz (wystarczy zaznaczyć kursorem). **Po kilku tygodniach zapamiętasz słownictwo techniczne ** i jesteś w domu.

Wiem, że to trudne, ale musisz się przemóc. Oglądaj video tutoriale po ang i w pewnym momencie zdasz sobie spawę, że zaczynasz rozumieć co się do Ciebie mówi.

Polecam Dereka Banasa Mówi dosyć wyraźnie i jak włączysz jutubowe napisy to też pewnie więcej zrozumiesz.

Koniec końców czasami wystarczy się przespać z danym problemem.
Odstawić jakąś rzecz na tydzień, dwa i wrócić do nauki. Mózg sobie poukłada pewne rzeczy i łatwiej Ci będzie ponownie do danej sprawy podejść.

Gwarantuję Ci, że jesteś w stanie się nauczyć wszystkiego, musisz tylko odpowiednio dobrać techniki nauki do swojej osoby i ułatwić sobie dostęp do różnych materiałów po przez naukę języka ang.

Dodam jeszcze, że czasami musisz dobrze opanować podstawy, żeby zrozumieć struktury danych czy inne rzeczy. Wykładowcy nie zawsze podają wiedzę w takiej kolejności jak trzeba. Jak byłem na pierwszym roku to na jednym zjeździe była instalacja środowiska, a drugim klasy i cała reszta, a na trzecim gość zapodał struktury danych i poczułem się jakby ktoś mi walną w łeb jakąś duża cegłą. W momencie kiedy zrozumiałem o co chodzi z tymi klasami obiektami i poznałem podstawowe pojęcia programowania obiektowego łatwiej mi było odnaleźć się w tych wszystkich listach itp.

0

sprobuj podstaw programowania obiektowego z mojego kursu. Moze troszke rozjasni czym jest programowanie obiektowe

www.fasadin.4programmers.net

0

Tyle pitolenia.
Do autora: Poczytaj o algorytmach i srtukturach danych. Jak wynika z tego co piszesz masz problem z bardziej skomplikownymi programami. Przysiądź na chwilę i postaraj się to zrozumieć. Te wszsytkie tematy są po prostu rozwinięciem tego co już znasz. 99% rzeczy w komputerach jest logiczne ;)

0

Ja sie nauczyłem programować z najwyższej konieczności, bo był mi potrzebny bot do Metina w AutoIT. Potem mi się to spodobało a dzisiaj już nie zlicze języków i frameworków które umiem.

0

Mówicie Angielski, niedobrze, ja miałem w liceum francuski.

Co do YT, Derek Banas / New Boston jest OK

1

Gadanie z tym angielskim, ja angola rozumiem tak, że pół dokumentacji tłumacze przez googla a od 2,5 roku pracuje zawodowo.

0

Po tagowaniu widzę, że uczysz się programowania w c/c++. To nie są dobre języki do nauki programowania od podstaw. Ja zacząłem się uczyć od Pascala. Polecam "Programowanie w Pascalu" Marek Gierliński. W tej książce fajnie jest wytłumaczone na czym polegają podstawowe konstrukcje typu listy, stosy, kolejki. Polecam lekturę strony http://www.algorytm.org/

0

A ja radze programowanie zacząć od basha. Jest to jeden z najprostszych języków, nie musisz w nim nawet dawać cudzysłów do stringów, wystarczy że napiszesz np.

echo hello world
0

Żadnych Pascali na początek. Szybciej się nie nauczyć programowania w nim a w życiu codziennym w 99% nigdy Ci się on nie przyda. Dłub sobie pomału w tym c++/c Kolejki listy i struktury danych najlepiej uczyć się na przykładach, dobry tutorial z YT (są też po polsku) i jeżeli nie jesteś ostatnim nieukiem to wszystko pojmiesz z czasem. Jak już będziesz czuł pętle, struktury itd weź sobie za cel zbudowanie prostej gierki typu snake na przykład.

0

Żeby dobrze i sprawnie programować potrzebna jest jedna, jedyna rzecz ale za to wykonywana konsekwentnie.
Jaka to rzecz?

Może pan fatal1ty niech się wypowie: :)

0

Ja zaczynałem naukę programowania od języka C. Jest to dobra podstawa. Korzystałem z tego kursu:
http://strefakursow.pl/kursy/programowanie/szkola_programowania_w_jezyku_c.html
Ewentualnie PHP bo bez tego ani rusz
http://strefakursow.pl/kursy/web_develop/kurs_programowania_w_php5.html
Bardzo podobna składnia do c.

3

Problem w tym, ze nie wiem jak moge sie tego nauczyc. Wiem, ze jest mnostwo poradnikow, ale wiekszosc z nich jest w jezyku angielskim (co prawda troche rozumiem, ale zdecydowanie za malo, zeby sie polapac o co chodzi). Stad moje pytanie, w jaki sposob moge sie tego nauczyc?

Sam sobie odpowiedziałeś. To trochę jakbyś napisał:
"obecnie studiuję prawo, ale mam problem ze zrozumieniem przepisów. Do momentu konstytucji wszystko było okej. Problem pojawił się z pojawieniem się ustaw, rozporządzeń, kodeksów. Wiem, że jest mnóstwo materiałów, ale większość z nich jest w żargonie prawniczym (co prawda trochę rozumiem, ale zdecydowanie za mało, żeby się połapać o co chodzi). Stąd pytanie - w jaki sposób mogę się tego nauczyć?

Albo rybka, albo pipka.

Problem pojawil sie z pojawieniem sie struktur, list, kolejek itd.

Nie każdy nadaje się na informatyka ;)

mam problemy z programowaniem.

Wątpię, żeby to były największe twoje problemy. Ciężko mi oceniać, ale albo:
a) zabierasz się od d**y strony (skoro nie widzisz problemu z tym, że jesteś na studiach informatycznych, i nie znasz angielskiego)

b) masz problemy z wiarą w swoje możliwości, co nie pozwala ci jednak spróbować czytać po angielsku (A wiele ludzi uznaje, że coś jest trudne, i nawet nie próbuje tego robić)

c) jesteś mało zaradny (przecież są słowniki, darmowe kursy, google translator itp.)

Nie mówię, że tak jest koniecznie, ale takie odpowiedzi mi przychodzą na myśl.

0
xmcc napisał(a):

Problem pojawil sie z pojawieniem sie struktur, list, kolejek itd. Problem w tym, ze nie wiem jak moge sie tego nauczyc.
Trzeba ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć... i będzie Ci szło coraz lepiej.

Mam podobne pytanie, więc podczepię się pod temat. Uczę się programowania i całkiem dobrze mi idzie. Mam książki(pdf) w języku polskim i angielskim, ale do tej pory czytałem w języku polskim... lepiej przestawić się na angielski? być może odpowiedź jest oczywista, ale w języku polskim proces nauki programowania jest o wiele bardziej szybszy niż w angielskim. Rozumiem po angielsku, ewentualnie jak czegoś nie rozumiem to tłumacze ze słownikiem - co zajmuje trochę czasu. Dodatkowo czasem zrozumienie jakiegoś trudniejszego zdania zajmuje kilka/kilkanaście sekund - a czas mija... Więc może na razie lepiej uczyć się w języku polskim, bo jest to o wiele szybsze, a dopiero później po angielskim? - na bardziej "zaawansowanym" poziomie.

0

Skąd wy się angielskiego uczycie?

0

Czytając artykuły związane z IT, oglądając filmy, słuchając podcasty, powtarzając słówka w Anki no i jeszcze Duolingo. Na wszystko poświęcam ponad godzinę dziennie. Czasem przejrzę gramatykę na ang.pl. W przyszłości mam w planach zainwestować w spotkania z lektorem, aby nie bać się mówić.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1