Wiedza teoretyczna, a praktyczna- co warto wiedzie

0

Hej!
Rok temu zacząłem studia kierunku około informatycznego (łączy się z metodami ilościowymi tj. ekonometria, prognozowanie). Mimo tego, że bardzo lubię ekonomie, finanse, badania op. i sprawia mi przyjemność nauka tego i czytanie o tym, to od zawsze chciałem to powiązać z informatyką- zostać programistą, a umiejętności analityczne może kiedyś się przydadzą.

Niestety studia są mocnym pomieszaniem wielu dziedzin- plus jest taki, że poznając je mogę rozszerzyć wiedzę z tego co mnie interesuje, jednak czytając to forum widzę minus tego toku- wiele osób na typowej informatyce ma zupełnie inną siatkę i czuję potrzebę uzupełnienia braków. Do tej pory poznałem podst. projektowania syst., bazy danych, metody num. oraz bazy danych, no i sieci ale to więcej zabawy linuxem niż czegoś bardziej powiązanego z tworzeniem itp. Chcę iść w kierunku programowania - głównie .net/java (oba poznałem w podstawowym wymiarze, ale jeszcze się zastanawiam w co "wejść"), jednak co poza nim warto poznać. Chodzi mi nie tylko o rzeczy praktyczne, które wykorzystam za rok/dwa kiedy będę startował na juniora, ale także o wiedzę teoretyczną, która po prostu wypada mieć z danej dziedziny. Wiem, że należ poznać wzorce projektowe i całą "otoczkę" danego języka jak frameworki, technologie itp. ale chodzi mi o wiedzę poza programowaniem typu sieci, bazy danych etc.

Mam nadzieję, że mój post nie zostanie odebrany jako jakiś trolling czy wyniknie z niej dyskusja o wyższości jednego kierunku nad drugim.

Pozdrawiam!

0

wez sobie w wolnym czasie cos pokoduj, co do reszty to nie martw sie, bedzie dobrze :)

0

Kodzić kodzę, tylko co więcej mogę zrobić ? Chciałbym poznać trochę inne zagadnienia, żeby się ze mnie nie śmiali :P Ci super informatycy.

0

2X UP

Nie jestem na kierunku technicznym, więc może też w tym problem. Kierunek jest powiązany z badaniami op. i ekonometrią. Dlatego chciałbym chociaż podstawy poznać, tak aby program samemu nadgonić z kierunku Inf.

0

Jak chcesz real life experience to znajdź jakiś projekt opensource na githubie - vcsów jest dużo, ale git jest najpopularniejszy - , pobierz, zmień coś i zrób pull requesta.
Jeżeli o modne ostatnio chmury chodzi to pobaw się dockerem i kubernetes - łatwiejsze niż się możw wydawać, a znajomość tego będzie imo wielkim plusem w pracy.
Jeżeli chciałbyś być integratorem/adminem aplikacji to puppet - są inne, ale to zdaje się rządzić.
Dodam, że bardzo ważne są bazy danych i ja np żałuję, że je olałem na studiach.

Siatka studentów informatyki też niezbyt jest pasująca do realiów pracy jeżeli o to Ci chodzi więc zupełnie się tym nie przejmuj tylko rób swoje.

0

Możesz przeanalizować spis treści http://ksiegarnia.pwn.pl/prod[...]/zrozumiec-programowanie.html i wyciągnąć coś dla siebie. Możesz też przeczytać całość ;)

1

Nie jestem osobą techniczną, ale od jakiegoś czasu zajmuję się kompetencjami miękkimi w IT. Napisałeś, że chciałbyś poznać trochę inne zagadnienia, żeby się z ciebie nie śmiali. Możliwe, że wielu się ze mną nie zgodzi, ale to czy tak będzie, nie zależy od Twojej wiedzy. Pracujesz nad nią- to super. Sądzę, że "Ci super informatycy", kiedy już na nich w pracy trafisz, pomogą Ci się rozwinąć. Moja rada dla Ciebie- działaj. Jeśli nie wiesz jeszcze czym chcesz się w przyszłości zajmować, teraz jest czas na próby. Na pewno na tym nie stracisz;-) Trochę motywacji dla Ciebie: http://drugastronait.pl/2015/11/26/motywacja-diy/

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0