Java/C++ - specjalizacja w 2 językach, możliwa?

0

Czesc,

Mam pytanie odnośnie dobrej specjalizacji w dwóch i więcej językach programowania - czy takie coś jest w ogóle możliwe?

Sprawa wygląda tak, ze rozpoczynam w październiku studia a obecną chwilę znam dość dobrze czyste C/C++ (bez C++11). Jako że pracy w tych językach jest nieporownywalnie mniej niz np. jesli chodzi o Jave, postanowilem też się za nią zabrać. Związku z tym, czy jest sens zagłębiać się jednocześnie np. w szczegóły C++11 aby nabierać dość dobrej sprawności nowym standardzie, na równi z nauką, dajmy na to, Javy? Chodzi mi o to, że jak zresztą każdy wie, każdy język się rozwija i czy jest możliwe bycie na bieżąco z kilkoma z nich (tj. częste pisanie programów w obu językach) czy też najlepszą opcją byłoby skupienie się w danej chwili tylko na jednym i po prostu porzucenie tego drugiego?

0

Jak najbardziej, na tym forum jest sporo ludzi, którzy znają wiele języków dobrze. Takich jest chyba nawet więcej niż tych, którzy specjalizują się tylko w jednym.

0

Jak najbardziej jest to możliwe. Nie zawsze będzie tak, że będziesz mógł się poświęcić obu technologiom, bo nie zawsze będziesz z nimi jednocześnie pracować. Można specjalizować się w jednej dziedzinie, ale drugą (czy trzecią) znać całkiem dobrze.
Ja poszedłem w dwa dość obszerne "światy", ta główna: .NET (i to, co związane z web) oraz poboczna: C++ (do tego reverse engineering i natywne rzeczy związane z Windows). Wiedza z jednej dziedziny pozwala mi być lepszym programistą w tej drugiej. Wiem na przykład w jaki sposób w .NET działa marshalling delegat do natywnych pointerów i do pełnego zrozumienia działania tego mechanizmu musiałem wykorzystać wiedzę z C#, C++, Assembly oraz RE.

0

a panują między tym jakieś zależności? mam na myśli to, że np developerowi stron www czy aplikacji raczej nie będzie potrzebny C do usprawnienia swojej pracy (tzn tak zakładam, nie wiem czy tak jest :P)
Co warto wiedzieć, kim będąc.
~Joda

0

Tak, panują. Np. programiści aplikacji mobilnych zwykle piszą aplikacje, które wyświetlają dane serwowane z serwera. Wtedy może być użyteczne jeśli znasz język aplikacji mobilnej, np.: Objective C czy Java oraz język w jakim jest kod po stronie serwera: PHP, Java, czy inny Python.

Albo programista Web zwykle zna język serwerowy jak wspomniane tu PHP, Java, czy Python i język przeglądarki: JavaScript co najmniej w stopniu podstawowym.

Co do Java i C++, to może nie jest najlepsze połączenie pod względem zarobków, choć mi się zdarzyło, że firma do której aplikowałem potrzebowała programisty Androida (Java) ze znajomością C++, aby napisać program korzystający z jakiejś natywnej biblioteki napisanej w C++. Nie jest to raczej zbyt częste.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0