Praca inżynierska - sklep internetowy, jakie technologie?

0

Dzień dobry!
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że temat ten powstał mając na uwadze inne podobne tematy. Mój różni się jednak od innych o tyle, że bardzo chciałbym usłyszeć opinie na temat mojego, nieco innego konceptu.

Mam zamiar napisać projekt sklepu internetowego jako pracę inżynierską (kierunek Informatyka).
Kwestią jest to, że **nie chciałbym używać do tego celu technologii często przeznaczanych ** (osCommerce, czy Magento), a technologii, które znam, a które wymienię niżej. Po prostu chciałbym pokazać, że znam wiele różnych technologii, które mogą ze sobą współpracować.

  1. Pytanie, czy są to technologie, dzięki którym umiejętnie utworzone oprogramowanie będzie mogło być wystarczająco wydajne,
  2. Czy sklepy projektuje się w ten sposób - czy projekt ten będzie później atrakcyjnym elementem portfolio dla przyszłego pracodawcy, czy w ogóle tak się nie pracuje?

Krótka charakterystyka planowanych do wykorzystania w projekcie technologii:

-HTML/CSS z użyciem framework'u Bootstrap do utworzenia strony wyświetlanej dynamicznie zmieniających się rozmiarach ekranów komputerów, tabletów, czy telefonów oraz do utworzenia interfejsu panelu administracyjnego,
-ASP.net z C#, ze względu możliwości współpracy z bazą danych SQL (ADO.net) i wykonywania operacji na niej, oraz ze względu na to że takie umiejętności już po prostu posiadam (utworzony serwis z użyciem tych technologii)
-Baza danych MS SQL do przechowywania danych o klientach, towarach, kategoriach itp, i opisu relacji między nimi,
-Protokół (np SSL) dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas logowania, zakupów (płatności on-line).

Głównie chodzi mi o myślnik numer dwa. Czy temat taki jest sensowny, atrakcyjny, czy może dać sobie z tym spokój, bo z użyciem wyżej wymienionych techologii lepiej zrobić coś innego? Z góry dziękuję za opinie na ten temat:)

1

Ad. 1. Dopóki nie podasz jakiejś definicji "wystarczającej wydajności" nie ma możliwości udzielenia odpowiedzi na Twoje pytanie.
Wydajność systemu informatycznego zależy od wielu czynników - architektury, technologii, użytych algorytmów, właściwego skonfigurowania bazy danych, używanego sprzętu oraz od liczby danych i użytkowników z systemu korzystających.

Ad. 2. Nie przedstawiłeś żadnego sposobu, jedynie wybór technologii. Wykorzystując te technologie można zrobić sklep, bloga, przychodnię i milion innych aplikacji. Te same aplikacje można wykonać (i wykonuje się) w PHP, RoR czy Javie.

Jeśli chcesz aby ta aplikacja była wartościowym elementem portfolio, którym chciałbyś się chwalić potencjalnym pracodawcom, musisz ją wykonać zgodnie z dobrymi praktykami komercyjnego tworzenia oprogramowania, czyli:

  1. przemyśleć architekturę i podział na warstwy;
  2. sensownie zastosować ORM;
  3. nie zapomnieć o wydajności bazy danych (indeksy, widoki i te sprawy);
  4. użyć kontenera IoC;
  5. stosować testy jednostkowe (i najlepiej także funkcjonalne);

Generalnie, nie ważne jest co zrobisz, ważne jest jak to zrobisz.

0

Ja bym dodał jeszcze żeby użyć w projekcje repozytorium kodu i najlepiej jeszcze spiąć to z serwerem ciągłej integracji i jakimś skanerem quality control.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1