Javowe, wakacyjne plany.

0

Najpierw się przywitam, gdyż to mój pierwszy post na forum - witajcie :)

Jestem studentem 2 roku informatyki na Polibudzie, fanem Linuxa i Javowym laikiem ;) Do tej pory nie miałem "wybranej technologii", ale już wiem, że będzie to Java i wszystko to co z nią związane.
Znam dobrze C++/C (wskaźniki, wyjątki, szablony itp + QT,ncurses,zagadnienia z synchronizacji pod Linuxem), w Javie piszę od kilku tygodniu - im dłużej w tym piszę, tym bardziej mi się podoba i tym bardziej obawiam się czy wszystko robię poprawnie.

Trzeba olać tok studiów bo w takim tempie to ja za wiele się nie nauczę ;)

W wakację chcę właśnie uczyć się Javy i skompletować biblioteczkę na ten czas ;) Gdy już zdobędę pracę, chcę dalej pogłębiać swoją Javową wiedzę - JavaSE i EE. Pytania:

  1. Czy warto przeczytać coś podstawowego (np. Thinking in Java) ? Jak działa Garbage Collector itp. itd. - nie chcę pobierznych informacji - chcę poznać Javę wszerz, wzdłuż i na ukos ;) (ofc. po za dokumentacją)
  2. Frameworki EE - Spring i Hibernate, coś jeszcze co może mi się przydać w przyszłości ? Jakie ksiązki (materiały) polecacie ?
  3. ^ to Java EE, a SE ? Pustka ? W ogłoszeniach o pracę nie znalazłem wielu informacji.
  4. Coś czego nie wymieniłem, a warto się tego nauczyć ?

Oczywiście nie chcę tego wszystkiego zrealizować w ciągu 3 miesięcznych wakacji :) To ma być mój plan nauki po za przedmiotami na studiach, na ile czasu - nie wiem.

PS. Jeśli kogoś zdenerwowałem / uraziłem powyższą wypowiedza - przepraszam ;)

2

Trzeba olać tok studiów bo w takim tempie to ja za wiele się nie nauczę

Nie. Trzeba się po prostu uczyć samemu. To się nazywa właśnie studiowanie. Tym się różnią studia od podstawówki, że w szkole pani ci coś tłumaczyła na lekcji a ty się tego uczyłeś, a na studiach prowadzący tylko zaznacza pewne kwestie i ustala pewne minimum programowe, a ty następnie masz te tematy samodzielnie przestudiować i zgłębić.

Czy warto przeczytać coś podstawowego (np. Thinking in Java) ?

Moim zdaniem to taka-sobie książka.

Jak działa Garbage Collector itp. itd.

To wszystko jest opisane w dokumentacji.

Frameworki EE - Spring i Hibernate, coś jeszcze co może mi się przydać w przyszłości ? Jakie ksiązki (materiały) polecacie ?

Ani Spring ani Hibernate to NIE SĄ elementy Java EE! Hibernate może być dostawcą dla JPA i wtedy można by uznać że to EE, ale Hibernate sam z siebie używany przez swoje natywne interfejsy jest po prostu biblioteką dostarczającą rozwiązanie klasy ORM. Spring to jest technologia KONKURENCYJNA dla Javy EE.
Jest jeszcze 100 tysięcy technologii Enterprise które mogą ci się przydać w zależności od tego co będziesz klepał ;]

to Java EE, a SE ? Pustka ? W ogłoszeniach o pracę nie znalazłem wielu informacji.

Nie rozumiem pytania. Chodzi ci o to czy ktoś zatrudnia programistów którzy znają tylko Javę SE? Raczej nie. Bo większość sensownych programów po prostu łatwiej napisać używając technologii Enterprise. Większość programów potrzebuje dostępu do bazy danych a ten łatwo zrealizować za pomocą JPA. Aplikacje webowe są teraz dużo popularniejsze niż desktopowe, a webowy interfejs najprościej zrobić za pomocą jakiegoś JSFa, Spring MVC, czy też innych Play, GWT, Vaadinów lub innych podobnych rozwiązań. Składanie aplikacji jest dużo łatwiejsze i szybsze kiedy ma się do dyspozycji kontener IoC więc jeśli tylko można to każdy będzie chciał użyć Spring IoC czy CDI. Tak można wymieniać w nieskończoność. Konkluzja jest taka że programy pisze się łatwiej i szybciej stosując technologie enterprise.

Coś czego nie wymieniłem, a warto się tego nauczyć ?

Jak pisałem wyżej - to zależy co i gdzie będziesz klepał ;] Frameworków jest bardzo bardzo dużo i trudno wyrokować które ci sie przydadzą a które nie. Z moich obserwacji wynika że warto znać:
Jeśli piszesz ze Springiem -> Spring IoC, AOP, ORM, Data, MVC
Jeśli z JEE -> EJB, CDI, JSF
Niezależnie od stosu -> JMS, JAX-WS, JAX-RS, JPA, JSTL/Freemarker/Velocity

0

TIJ to tylko ozdoba, nie wiem po co to kupować. Dałem za nią 14zł i myśle że przepłaciłem :D. Dokumentacja techniczna języka to podstawa nic magicznego w książkach nie ma. Książki jakie są warte to tylko te odnośnie pisania poprawnego kodu. Ogólnie reszta to tylko przełożenie twojej wyobraźni/twórczości na język Javy, koniec magii. Najgorsze przy nauce odnośnie EE to stworzenie projektu wciągającego i którego szybko nie porzucisz. Nie da się nauczyć tego w sposób "to jest interfejs" używa się go tak,.. next topic... Tak to nie da rady. Interfejs, przykład,, przykład, przykład, zadanie, zadanie, zadanie, ..., zadanie

0

Dzięki za odpowiedzi ;) Zdecydowałem, że będę się uczył Springa + Hibernate, gdyż częściej przewijają się wymaganiach na stanowisko. Potem zacznę uczyć się JEE (kolejny rok studiów to właśnie tworzenie aplikacji www).

Czy ksiązki, które są polecane w w dziale "Java" : " Spring Framework. Profesjonalne tworzenie oprogramowania w Javie " oraz " Hibernate. Od Nowicjusza do Profesjonalisty " są godne polecenia (czy są nadal aktualne)?

PS. à propos projektów pod aplikacje webowe... jakikolwiek pomysł ? Nie mam na dzień dzisiejszy wyobrażenia. Na aplikacje dektopowe również. Mówi się, by napisać coś czego mi osobiście brakuje - mam, klient serwisu grooveshark. Przyda mi się, jednak wątpię by był to jakiś strasznie trudny projekt, który warto byłoby wpisać do CV xD

0

Projekt do CV nie ma byc wcale trudny. Ma byc to po prostu dobrze napisany kawalek kodu. Co ciekawsze, wcale ten projekt nie musi byc skonczony.

0

Hej ;) Projekt już sobie wymyśliłem (może niezbyt amibtny, ale będę go robił z bananem na twarzy :) a potem coś nowego ), ale wymyśliłem jeszcze jedno pytanie. Po ogarnięciu SE, na co mam teraz się rzucić, by w ogóle załapać idee Javowego Weba ? Od razu ksiązka do Springa czy zacząć pisać proste apki w EE wraz z tutorialami Oraclowskimi i w pewnym momencie wejść w Springa ?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1