lpt, sterowania pinami od 1 do 17?

0

Czy ktoś może mi powiedzieć, jak sterować w delphi pod windows Vista portem LPT, tak abym mógł włączać piny od 1 do 17? I czy w ogóle da radę?

0

Da radę, jak każdym innym urządzeniem. Otwierasz (CreateFile) plik portu LPT i zapisujesz do niego dane. Więcej szczegółów znajdziesz w MSDN.

0

Oj raczej wątpie czy da rade ponieważ każdy nowy system pracuje teraz w trybie chronionym. Co oznacza że nie masz bezpośredniego dostępu do portu. Ominąć to można przy pomocy sterownika napisanego do urządzenia w postaci dynamicznej biblioteki. Wtedy to pod adresem $378 masz dostęp do bajtu danych i sobie możesz ustawić odpowidnio te bity.

// bzdura. (dop. deus)

0

@Dymb - deus ma rację: piszesz kompletne bzdury. To, że nie masz możliwości zapisu przez dostęp bezpośredni nie znaczy, że nie masz dostępu w ogóle. System operacyjny musi udostępniać funkcje do tego - jak inaczej mógłbyś sterować urządzeniami pod LPT?

Po prostu w Windows wszystkie urządzenia traktuje się jak pliki (chyba, że mają jeszcze jakąś wysokopoziomową nakładkę API), w tym też porty komunikacyjne (RS232 [COM], IEEE 1284 [LPT], USB, IEEE 1394 [FireWire], etc) czy pamięci masowe. Dzięki temu, zamiast żądać dostępu do portu, możesz system o to tylko ładnie poprosić ;) Ale jeśli nie ma przeciwwskazań (na przykład port zajęty, brak uprawnień) to dostęp otrzymasz.

Sterowanie odpowiednimi pinami portu LPT to po prostu kwestia dobrania odpowiednich danych, by cały port ustawić w określony stan.

0

Hmm no widocznie nie ort! w ten temat tak głeboko. Robiłem <ort>po prostu</ort> kiedyś projekt sterowania silnikami krokowymi przez LPT i jedyny sposób jaki odnalazłem do odwołania się do portu LPT był sterownik do urządzenia ( tak było w WindosXP) no ale skoro nie mam racji to przepraszam :D

0

Dobra, to napiszę, że zmieniłem windowsa na XP, bo Vista to lipa.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0