YouTube'owe miniaturki zajmują prawie cały ekran

7

W wielu miejscach serwisu, linku do wideo w YouTube są zamieniane na odtwarzacze. Gdzieniegdzie są mniejsze, w innych miejscach większe. Chyba najgorzej sprawa wygląda tam, gdzie element-rodzic jest rozciągnięty na całą szerokość strony, czyli np. w komentarzach na dedykowanej stronie wpisu mikrobloga.

Ostatnio pisałem swój wpis, kilka razy go edytowałem, sprawdziłem komentarze a tam widzę takiego molocha:

screenshot-20210501145829.png

Nie można by tak określić maksymalnego rozmiaru tego odtwarzacza, tak aby nie zajmował tak ogromnej przestrzeni ekranu?

2

Pewnie że się da. Obecnie do znacznika HTML przypisane są dwie klasy: embed-responsive embed-responsive-16by9. Oznaczają że odtwarzacz będzie responsywny oraz w stosunku 16:9. Można coś pokombinować. Tutaj link do dokumentacji: https://getbootstrap.com/docs/4.6/utilities/embed/

0

Powinien być responsywny, ale — w mojej opinii — nie powinien przyjmować dowolnych rozmiarów. Nie po to jest w nim opcja pełnoekranowa, żeby i miniaturka zajmowała cały ekran. To jak, można liczyć na małą poprawkę i ustalenie maksymalnego rozmiaru tych odtwarzaczy?

0

Zdaje się że max-width powinien załatwić sprawę. To jak, 50%?

1

Myślałem bardziej o wartości pikselowej, bo 50% na mobilkach może być zbyt małe.

0

Zmienny rozmiar 100% dla szerokości < X pikseli, a stały rozmiar Y pikseli dla pozostałych szerokości.


UPDATE: X = minimalna sensowna szerokość, przy której palec/kursor sam nie naciska przycisku "Pełny ekran".

1

Można by to też zastosować do obrazków. Szczególnie w komentarzach.

1

To zależy. Sam często wstawiam obrazki w postach czy wpisach na blogu, i te obrazki mają być z założenia wyświetlone w całości, bez skalowania. Skalowanie ma zachodzić tylko wtedy, gdy element-rodzic jest zbyt wąski by go pomieścić. Przy czym nie do miniaturki, a do 100% szerokości elementu-rodzica. Czyli to co jest obecnie, działa tak jak ma działać, bo tak to działa na każdej normalnej stronie.

Co bym zmienił, to sposób wyświetlania obrazka w 1:1, bez żadnego skalowania.

Obecnie aby to zrobić, trzeba kliknąć w link załącznika i go otworzyć w tej samej zakładce lub nowej. Biorąc pod uwagę, że serwis zbudowany jest z kolumn, z reguły element-rodzic jest znacznie węższy niż obszar strony. W innych serwisach (np. https://tetrisconcept.net) jest to zrobione tak, że obrazek jest wyświetlany w poście w formie dopasowanej do elementu nadrzędnego, ale po jego kliknięciu otwiera się galeria z podglądem na cały ekran. Jeśli obrazek nadal się nie mieści, to można go lupką powiększyć. Po prawej stronie natomiast jest galeria wszystkich obrazków załączonych do danego posta.

Takie coś by się przydało u nas. Przy czym moduł galerii już jest wspierany w module mikroblogów, więc jedyne co trzeba by zrobić, to przerabiać obrazki na odnośniki i podłączyć pod nie taką galerię. Byłbym za czymś takim.

1

Może w postach rzeczywiście nie skalować, ale w komentarzach by można.

3

Dodałem max szerokość dla odtwarzacza w komentarzach na 500 px.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0