W jakim środowisku piszą profes. programiści? [C++]

0

Witajcie,
mam pytanko: w jakim środowisku piszą profesjonalni programiści języka C++?
Jakie środowiso jest używane w dużych firmach?
Jakie środowisko ma największą przyszłość?

Pytanie dotyczy tylko języka C++ i systemu Windows. Nie wdawajmy się w dyskusje na temat języków i systemów operacyjnych gdyż to zaprowadzi nas do kłótni

Ja spotkałem się z:
» DevC++ - raczej tylko do szkolnych zastosowań, podobno od dawna nie rozwijany
» CodeBlocks - lepszy od Deva ale też chyba kończą się jego zastosowania na studiach i amatorskich projektach
» Microsoft Visual C++ - dla mnie osobiście chyba zbyt potężne środowisko, mnie to przytłacza i już od kiedy pamiętam to były problemy z napisaniem czegokolwiek
» Embarcadero RAD C++ Builder - wg mnie absolutna rewelacja, jestem zachwycony

To moje odczucia jako całkowitego amatora. VC++ coraz bardziej wyalinowane i wspierające tylko swoje technologie [Metro], Dev i CodeBlocks bez jakiejś większej przyszłości, Embarcadero i Borland chyba bardziej poszli w "zarządzanie procesami"... Więc na co się nastawiać?

Mile widziane opinie zawodowców.

Pozdrawiam,
bbxb.

2

Ja piszę kod C w NetBeans, ale zawodowcem nie jestem :P
Najnowsza beta ma już podobno trochę wsparcia dla C++11, ale nie testowałem jeszcze.

0

Jak człowiek przyzwyczai się do Visual`a to fajnie się na nim pisze :D
Ja pisze w C++ (początkujący, więc raczej uczę się), a moje środowisko to Microsoft Visual C++ 2010 Express

0

Środowisko programistyczne w wielu firmach jest dowolne - możesz pisać w czym chcesz, byle kompilator pasował. Nie da się tego zgeneralizować. W jednej będą chcieli od Ciebie ecplise, w innej Visuala, a jeszcze w innej emacsa. Nie ma reguły

0

Ja jeszcze wymienię QT Creatora i Eclipse. IMO jedno i drugie warte uwagi.

0

Ja też nie programuje profesjonalnie w C++ ale jeśli juz to w Eclipse CDT, lub w QtCreatorze jeśli piszę coś w Qt.

0

Osobiście do większych projektów używam Qt Creator, lecz dla króciutkich programików używam c::b/notatnika, ale zawodowcem też nie jestem. Ogólnie wydaje mi się, że to nie zakład a programista powinien wybierać w jakim środowisku mu najlepiej i w jakim chce kodzić, a z góry wymuszanie pracy w określonym środowisku przez firmę jest po prostu złe.

0

Dzięki za odpowiedzi - oczywiście nie tylko opinie zawodowców mnie interesują - każdej opinii chętnie wysłucham [przeczytam] :-)
Interesuje mnie bardziej co ma przyszłość, co jest lepiej wspierane itp. itd.
Wiadomo, że jak ktoś pisze hobbystycznie to sobie zmienia środowiska wg właśnego uznania ale duże firmy mają jakieś już szablony szkoleń pracowników i tam raczej trzeba trzymać się wspólnych ustaleń... nie bardzo wyobrażam sobie zespół 50 programistów i każdy pisze w czym chce :-)

0

nie bardzo wyobrażam sobie zespół 50 programistów i każdy pisze w czym chce

A dlaczego nie? Akurat w mojej firmie, gdzie pisze się tylko w Javie jest narzucone z góry Eclipse IDE (moim zdaniem dość kiepskie IDE jeśli chodzi o te Javowe), ale ogólnie nie powinno być wielkiego problemu ze stworzeniem projektu, który kompilowałby się pod różnymi środowiskami. Mając na myśli C/ C++, standardem (?) są pliki Makefile. Na pewno NetBeans może otworzyć i skompilować projekt oparty o Makefile, sam też tworzy Makefile do projektów C/ C++ wygenerowanych przez siebie. Myślę, że sporo innych IDE też może spokojnie obejść się z samym Makefile.

Problem jest przede wszystkim wtedy, gdy IDE to coś więcej niż tylko IDE, czyli np dodatkowe komponenty, wspierane tylko przez kompilator producenta IDE.

0

Wybór padł na Visual Studio 2010 Professional.
Co o tym sądzicie?

Przy czym bardziej nastawię się na programowanie i poznanie środowiska ale jeśli już coś poznawać to chyba wolę VS [chociażby ze względu na C# - prędzej czy później trzeba będzie poznać ten język więc środowisko będzie już znane].

Czekam na opinie i porady starszych Kolegów :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0