Książka do C# - kompendium wiedzu

0

Cześć. Szukam książki do C# w style kompendium wiedzy - tematy od podstaw do zaawansowanych rzeczy.

1

Ja przerabiałem tą: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4810102/c-praktyczny-kurs-wydanie-iii
Nie wiem czy najlepsza, ale bardzo dużo się z niej nauczyłem(jako początkujący) i planuję wrócić doczytać trudniejsze tematy :)

1

Albahari C#, tam jest wszystko. Oczywiście frameworki będziesz musiał ogarniać osobno.

0

Jeśli odświeżam zbyt stary wątek to przepraszam, ale chyba nie ma sensu żebym tworzył nowy skoro też mam pytanie o książki.

Uczę się obecnie podstaw C++ aby zrozumieć podstawy programowania, ale potem będę zmierzać w kierunku C#.
I o ile nie miałem kłopotu kłopotu z wyborem literatury do C++ dla początkujących to z C# sam nie wiem co powinienem wybrać aby ogarnąć składnie i nauczyć się implementować algorytmy oraz rozwiązywać zadania.

Moje pytanie jako początkującego czy w świecie C# jest książka na miarę Symfonii Pana Grębosza wprowadzająca nie tylko w składnię języka ale ucząca myślenia algorytmicznego itd.?
Chciałem kupić: C#. Zacznij programować! Autor: Rob Miles
https://helion.pl/ksiazki/c-zacznij-programowac-rob-miles,czaczp.htm#format/d
Poglądowy rozdział zachęca ale zarzuca się jej że nie można uruchomić kodu źródłowego oraz uczy na zasadzie biblioteki Snaps - zarzut z komentarzy na Amazonie
C# 8.0 w pigułce - podobno nie dla początkującego amatora hobbysty?
Visual C# dla zupełnie początkujących. Owoce programowania. Wydanie IV Autor: Tony Gaddis - mam z tej serii książkę do Pythona - styl jest dobry ale strasznie "rozwlekły".

Jaką mapę drogową w postaci książek byście mogli wyznaczyć dla kogoś kto jest amatorem, a bardzo chce się w tym języku rozwijać.

0
Gotard napisał(a):

Jaką mapę drogową w postaci książek byście mogli wyznaczyć dla kogoś kto jest amatorem, a bardzo chce się w tym języku rozwijać.

A co byś chciał programować? Webówkę? Desktop? Czy coś innego?

0

Szczerze mówiąc trudno mi powiedzieć. Wydaje mi się że web w technologii C# to dla takiego amatora-hobbysty jak ja (czyli osoby, która nie nastawia się na zarobkowanie w przyszłości w branży programowania) to przerost formy nad treścią bo to wspaniała i obszerna technologia, tak jak Java.

Ale mam w głowie kilka projektów, które chcę zrealizować.
Np.: interesuję się pszczelarstwem i chciałbym stworzyć program dla Pszczelarzy do wychowu matek pszczelich metodą Jentera lub Nicota. W dużym skrócie chodzi mi mniej więcej o możliwość wpisania dat i wygenerowania listy czynności - generowanie coś w stylu "ala" Kalendarza dla tych metod.
Więcej o tym systemie można poczytać tutaj: https://pasiekaprowincjonalna.pl/kalendarz-wychowu-matek-pszczelich-dla-kazdego/

Jeśli poczuję się wyjątkowo dobrze w C# interesuje mnie połączenie go z Unity i prostymi gierkami np. napisanie gry 2d "piłkarzyki" - modna gra na kartkach zeszytu od matmy w podstawówce :)

Chcę też stworzyć stronę internetową prezentującą wyniki hodowli roślin, psów itp. ale do tego wybiorę raczej HTM, CSS i Java Script

Przy czym generalnie to chciałbym móc cieszyć się rozwiązywaniem "drobnych" zadań algorytmicznych i w przyszłości bawić się Raspberry Pi i Arduino choć tutaj z tego co wiem nie będę miał szans używania C# :(

Ostatnie słowa chyba muszę wycofać, bo przeglądając internet odkryłem strone Visual Micro i ARDUINO IDE FOR VISUAL STUDIO
https://www.visualmicro.com/
Choć z tego co patrze to odpłatne środowisko, ale być może są darmowe odpowiedniki.

0
Gotard napisał(a):

Jaką mapę drogową w postaci książek byście mogli wyznaczyć dla kogoś kto jest amatorem, a bardzo chce się w tym języku rozwijać.

Mapa drogowa w postaci książki to inaczej atlas samochodowy, pewnie jeszcze da się gdzieś takie kupić w sklepach dla emerytów. Ja jednak polecam Google Maps - łatwiej wyszukiwać, można zintegrować z samochodem, albo przynajmniej zamocować smartfona na szybie albo desce rozdzielczej przy pomocy specjalnego uchwytu.

Natomiast nie bardzo rozumiem jaki mapa drogowa ma związek z nauką języka programowania. Czy na pewno użyłeś właściwego sformułowania?

0
somekind napisał(a):

Natomiast nie bardzo rozumiem jaki mapa drogowa ma związek z nauką języka programowania. Czy na pewno użyłeś właściwego sformułowania?

Dla mnie wyrażenie "mapa drogowa" to pewien skrót myślowy. Chodzi mi bowiem o wyznaczenie drogi nauki programowania przy korzystaniu z książek.
Np. aby opanować podstawy programowania w języku C# najlepiej rozpocząć od książki "Tutaj tytuł pozycji" która da nam dobre podstawy posługiwania się językiem programowania. I pozwoli przejść do rozwiązywania problemów algorytmicznych dostępnych na platformie SPOJ.

Potem jeśli chcemy rozwinąć swoje umiejętności, zgłębić tajniki języka warto sięgnąć po następujące pozycje: "Lista książek"

Jeśli chcesz wykorzystać swoją znajomość C# do programowania w obszarze prostych aplikacji "desktop'owych" i baz danych; Unity i gier albo Arduino / Raspberry Pi czy też Web sięgnij po te pozycje.

Owszem książek jest dużo, materiałów w sieci jeszcze więcej. Ja uważam jednak, że wybór odpowiedniej "drogi" czyli wybranie odpowiedniej metodologii nauki przynosi najszybsze i najlepsze rezultaty.
Książka: C#. Zacznij programować! Rob Miles. wygląda zachęcająco. Odstrasza mnie jednak opinia, że nie dam rady uruchomić kodu źródłowego. Itd.
Ale może ktoś ma doświadczenie i podpowie, że nie ma co się bać zaczynać od tej pozycji w świcie C# albo warto wybrać inną książkę, która nie sprawi takich trudności itd.

0

Jak chcesz poznać składnię języka to C# 8.0 w pigułce (może jest już C# 9). Wydaje mi się, że lepszej i kompletniejszej książki nie znajdziesz. A jak z tą książką będziesz miał problem, to przesiądź się najpierw na to: http://c-sharp.ue.katowice.pl/ Jak chcesz nauczyć się pracować z frameworkami (WPF, Unity itd), to najpierw poznaj składnię języka, później się zabierz za frameworki.

0

@Gotard: ja sie nie znam ale jakbym teraz zaczynał to raczej Flutter czy inny React. C# podstawy do API.
Jeśli się uprzesz na C# to Blazor plus podstawy asp.net Core ale do takich projektów, o których piszesz to ja bym wybrał Pythona dla backendu i Fluttera lub Reacta na mobile i web.

A w ogóle to zacznij coś od razu pisać. Choćby przykłady z jakichś kursow. Mi książkowe przykłady rzadko kiedy coś rozjasnialy. Szukaj kursów gdzie ludzie tłumaczą co i dlaczego robią.

0

Może ogólna pozycja. Masz przekrój tematów, pominiesz te których nie potrzebujesz.
https://www.packtpub.com/product/c-9-and-net-5-modern-cross-platform-development-fifth-edition/9781800568105

0

Dziękuję za cenne informacje.
Książkę „Wstęp do programowania w C#. Łatwy podręcznik dla początkujących” z pewnością przeczytam. Potem trudno mi będzie jednak wybrać coś co będzie na miarę Symfonii Pana Grębosza.

Zerknąłem do C# 9 and .NET 5 – Modern Cross-Platform Development - Fifth Edition
Nie ma polskiego wydania ale ze zdziwieniem stwierdziłem, że tą pozycję lekko mi się czyta w języku angielskim. Chyba czytanie po angielsku przewodników do programów 3d zrobiło swoje.

Choć z pewnością po polsku czyta się szybciej i jest lżej to zaobserwowałem, że gdy korzystam z publikacji obcojęzycznych to czytając po angielsku czytam z większym skupieniem, większym zrozumieniem i dokładniej (choć to może niezbyt dobrze dobrane słowo). Czy też tak macie?

Jednak z waszych wypowiedzi wyciągam wniosek niezbyt optymistyczny. Generalnie wchodząc w dowolną technologię prawie zawsze jest już przestarzała i profesjonaliści już od niej odchodzą. Bo są lepsze technologie. Zauważyłem, że osławiona Java ma już coraz mniej zwolenników. Większość przestawia się na C#. Język lekki i przyjemny zwłaszcza dla hobbysty, z pewnością bardziej przystępny niż C++. A tutaj odczuwam, że i C# już przemija i lepsze są inne technologie. I pewnie tak jest.

Ale jak się zaczyna programować dla samego Hobby to człowiek bierze pod uwagę dostępność "najlepszych" materiałów do nauki w postaci książek, kursów itp.
A tutaj prym wiedzie (oczywiście na polskim rynku wydawniczym) literatura do nauki C/C++, Java, teraz dochodzi jeszcze literatura do Pythona i C#.

Świetnym rozwiązaniem jest język Delphi Object Pascal (podobno obecny twórca C# projektował kiedyś środowisko Delphi) ale biorąc pod uwagę dostępność materiałów do nauki przegrywa z innymi technologiami :(

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1