Projekt bazy danych - prośba o opinie i radę

0

Witam,
Przygotowuje projekt mojej pierwszej bazy danych. Tematem jest ewidencja urlopów pracowników. Mam kilka pytań odnośnie przechowywanych danych oraz tabel. Proszę kontrole poprawności, uwagi, co można poprawić albo zrobić lepiej.

  • Czy jest sens dokładania kolejnej tabeli która będzie przechowywać IDpracownika oraz IDewdencji (id danego urlopu) czy lepiej to załatwiać zapytaniem (stawiam, że to błąd związany z redundancją).

  • Powinien dodawać tabele pomocnicze na np. stanowisko czy lepiej takie dane wpisać "z palca"?

  • Gdzie umieścić dni wolne od pracy (święta stałe oraz ruchome) tak aby podając konkretny przedział dat zostały odliczone od puli dni (tabela pomocnicza przechowująca konkretne daty)?

Dołączam jeszcze trochę treści z papierologii do której również bym prosił uwagi jeśli coś by można było poprawić.

Celem systemu jest ewidencja urlopów pracowników w sposób który umożliwi przechowywanie informacji o urlopach różnego rodzaju wykorzystanych przez danego pracownika tak aby nie doszło do przekroczenia min. dopuszczalnej puli dni urlopu wypoczynkowego oraz ostrzeganie o niewykorzystanych urlopach wypoczynkowych.

Wymagania:
• kontrola ilości dni urlopowych poszczególnych pracowników,
• kontrola zaległych urlopów - alert o niewykorzystanym urlopie,
• kontrola obecności pracownika w danym terminie,
• przypisanie pracownikowi przysługujących dni urlopowych ze względu na staż pracy,
• ostrzeganie o wykorzystaniu puli przysługującego urlopu,
• przechowywanie informacji czy został złożony odpowiedni wniosek urlopowy oraz czy został zaakceptowany przez przełożonego,
• przechowywanie danych o okresie aktualnego zatrudnienia. W przypadku gdy pracownik odchodzi wykorzystał pule urlopu jaki pozostał lub urlop został wypłacony.
• Uwzględnianie dni weekendowych oraz wolnych od (pracy)

(Wiem, że pojawił się tutaj podobny wątek przed erą dinozaurów ale nie do końca odpowiada moim potrzebą)

DZE (ERD)
dze.PNG
MODEL RELACYJNY - tutaj nie jestem pewny czy wszystkie związki są poprawnie.
RELACYJNY.PNG

1

Z punktu widzenia normalizacji teoretycznie można by wyliczyć ilość pozostałego urlopu z ewidencji, bez osobnej tabeli. W praktyce w systemie kadrowym wolałbym jednak robić jednego SELECT'a zamiast to odpowiednio obliczać w locie za każdym razem. Szczególnie, że ilość urlopu może się zmieniać jak ktoś zmienia typ etatu, przechodzi z 20 na 26 dni.

W związku z powyższym punktem i zmienność zatrudnienia uwzględniłbym tabele Zatrudnienie. Mając taką tabelę Zatrudnienie dla każdego Pracownika zrobiłbym związek z tabelą, która określałaby datę od oraz do przysługującego urlopu. Miałaby ona pola ilość dni przysługujących na dany okres. To by załatwiało sprawę jeżeli pracownik ma 26 czy 20 dni. Można by zrobić, że w ciągu roku przechodzi na nowy wymiar etc. Dodatkowo miałaby ona informacje o wykorzystanym urlopie tak by nie liczyć tego z ewidencji.

Na koniec Ewidencja powinna przechowywać informacje o danym urlopie od, do. Wyliczenie całkowitej ilości dni wolnych. Można jak koniecznie jest takie wymaganie połączyć to per każdy dzień. Wówczas w ewidencji przechowujemy dane jakby per 1 dzień urlopu i tam patrzymy czy jest dodatkowo dzień wolny od pracy. Trochę to bez sensu bo do wg mnie powinno leżeć po stronie aplikacji aniżeli bazy danych.

0

Opierając się na twoich uwagach, tak to sobie przeorganizowałem, powinno być dużo lepiej. Raczej sprawdzenie weekendów i dni wolnych od pracy będzie robione w aplikacji.
DZE
screenshot-20210326195107.png

1

Nope, Ewidencja powinna rejestrować jeden wniosek i powinna być połączona z Zatrudnieniem. Tak jak wspominałem wcześniej Zatrudnienie określa nam pewien limit urlopowy w danej umowie, co rozwiąże sytuacje kiedy pracownik przechodzi na 26 dni, zmienia typ umowy etc. Może Zatrudnienie jest tutaj niefortunną nazwą, ponieważ tabela bardziej przechowuje informacje o okresie urlopowym przyporządkowanym w danym okresie. W tej tabeli możemy również przekazywać ilość urlopu z poprzedniego okresu (zatrudnienia). Dopiero ta tabela ma powiązanie z Pracownikiem jeżeli chcemy się trzymać normalizacji. W praktyce ja bym dał powiązanie dodatkowe Ewidencje z Pracownikiem, ale profesory na uczelni nie wiedzą co to faktyczna praktyka, więc trzymaj się 3NF.

0

Poprawiłem według uwag i dopiero teraz widzę jak sobie wcześniej życie próbowałem skomplikować, teraz wydaje się to dużo bardziej rozsądne i prostsze w wykonaniu. Proszę ewentualne uwagi :)
screenshot-20210405202302.png

1

Jeśli można kilka moich uwag:

  • czy potrzebujesz rejestrować poszczególne okresy zatrudnienia? bo nigdzie nie wyczytałem takiego wymogu. Jeśli tak to nie ma tematu. Jeśli nie to po co rozbijać dane dot okresu zatrudnienia np. zatrudniony_od zatrudniony_do na osobna tabelę itd.
  • jeśli chcesz rejestrować poszczególne okresy zatrudnienia to nie masz w tabeli "okres_zatrudnienia" żadnego identyfikatora kogo ten okres dotyczy np. ID_pracownika

tab. ewidencja urlopu

  • jeśli rejestrujesz urlopOD i urlopDO to po co rejestrujesz IDroku, iloscDniUrlopu (to sobie obliczysz w zapytaniu)

  • urlopNaZadanie to nazwa typu urlopu więc to będzie w osobnej tabeli (słownikowej dla typów urlopów, której nie ma na schemacie)

  • skoro masz IDurlopTyp to nie masz tabeli słownikowej do typów urlopów.

  • i jak chcesz łączyć ewidencję urlopu z pracownikiem bo nie widzę tego ze schematu? moim zdaniem powinieneś mieć jakąś tabelę łączącą pracownika z urlopami gdzie byłyby przechowywane informacje np. ID, IDpracownika, IDurlopu itd.

  • skoro w tab. zatrudnienie masz IDwymiar i IDstanowiska to musisz miec do tego tabele słownikowe a ich na schemacie nie ma

PAMIĘTAJ
tam gdzie masz tabele główne np. pracownik, zatrudnienie, urlopy z reguły potrzebujesz tabel do łączenia tych danych. Bardzo dobrym sposobem jest zastosowanie tabel do łączenia danych np. tabela do powiązania danych pracownika i zatrudnienia mogła by mieć kolumny: ID, IDpracownik, IDzatrudnienie itd
Sam pracuję na dużej bazie która takie tabele ma i bardzo dobrze się to sprawdza.

to oczywiście sugestie, sam musisz dopasować rozwiązanie do konkretnego problemu.

0

Poniżej wersja przed uwzględnieniem uwag, (wcześniej dodałem tylko DZE a coś mi się ubzdurało, że nie ma potrzeby uzupełniać o proste tabele słownikowe)

  • Co do okres_zatrudnienia uwzględniam to aby przyjąć ile dni przysługuje pracownikowi ze względu na okres zatrudnienia, staż pracy oraz wymiar pracy,
  • IDroku usunąłem już wcześniej bo to tylko nadmiarowa dana,
  • urlop_na_zadanie według mnie specyficzny typ bo ograniczony do max 4 dni w roku i sam nie wiem co z nim do końca zrobić, chyba najrozsądniej będzie tak jak mówisz wrzucić go do tabeli słownikowej z typami_urlopu,
  • okres_zatrudnienia -> suma_wykorzystanych_dni też raczej do usunięcia bo to też wyliczę w zapytaniu,

screenshot-20210406200434.png

Tutaj wersja z naniesionymi (po części) uwagami:

screenshot-20210406202241.png

0

No zaczyna to jakoś wyglądać :)

"Z grubsza" wygląda dobrze ale nie wiem po co Ci kolumna urlop_poprzedni_okres w tabeli okres_zatrudnienia. To ile ktoś wykorzystał urlopu w tym czy innym roku to wyciągniesz sobie zapytaniem bo masz potrzebne dane w tabeli ewidencja_urlopu. Myślę że tutaj to nadmiarowa kolumna.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1