Zagadnienia i pytania z Baz Danych

0

Witam

Opracowałem sobie pytania z baz danych i prosiłbym o sprawdzenie, czy nie ma jakiś błędów. Niektóre zagadnienia ciężko wygooglować i nie wszystkich jestem pewny ;/
Dziękuje

Pytania są w formacie .doc w załączniku.

0
  1. żle. Relacja< > złączenie. Czytaj po angielsku: https://en.wikipedia.org/wiki/Relation_(database)
  2. To zależy, co rozumiesz przez 'baza danych'
  3. Nie zgadzam się z odpowiedziami 'a'i 'c'. A jeśli przyjąć, że np. w postgreSQL jest typ 'UNKNOWN', to nawet z 'b'
  4. a :)

pobieżnie przejrzałem

0
  1. Nie da się inaczej, bo tylko te 8 elementów jest do dopasowania. Złączenie nie będzie pasowało do żadnego innego.
  2. To zmieniłem na fałsz, bo baza relacyjna ma założenia np. tabele muszą być prostokątne, inna baza może tego nie mieć.
  3. To jest na pewno dobrze. Rozpatrujemy ogólną bazę danych. Typu danych w kolumnach muszą być z góry określone, nie możemy wpisać liczby do atrybutu np. imię. Relacje też muszą zostać określone na początku, podczas tworzenia, tak samo klucze. Jedynie niewiadomą jest ilość krotek, bo przecież cały czas można dodawać nowe krotki.
0

Co do 70, to nie przekonałeś mnie. Wyobrażam sobie tabelę (ba, wyobrażam sobie nawet bazę danych) bez żadnego klucza głównego i obcego. I bez diagramu.
Czy znaczy to, że baza ta jest ułomna? Nie ma prawa funkcjonować?

0

To chyba chodzi relacyjną bazę danych. Chociaż nie jestem pewny, ale chyba tylko w takiej są relacje, do których są potrzebne klucze? Na wykładzie podawał nam jak projektować bazę danych i faktycznie trzeba było kreślić tez rzeczy. Nie znam się na BD bo to nie mój kierunek, ale postgreSQL też chyba jest relacyjną bazą danych tak samo jak MySQL, a te wymagają kluczy głównych, tzn, każda tabela musi mieć klucz główny.

0
Dzonzi napisał(a):
  1. To zmieniłem na fałsz, bo baza relacyjna ma założenia np. tabele muszą być prostokątne, inna baza może tego nie mieć.

Baza relacyjna nie ma żadnego związku z tabelami. To Ty widzisz tabele, bo tak program do obsługi bazy je wyświetla, tymczasem z punktu widzenia matematyki są to relacje.

Relacje też muszą zostać określone na początku, podczas tworzenia, tak samo klucze. Jedynie niewiadomą jest ilość krotek, bo przecież cały czas można dodawać nowe krotki.

Baza relacyjna nie musi mieć kluczy. W bazie relacyjnej muszą być relacje, czyli zbiory rekordów o takiej samej strukturze (krotek o tym samym schemacie relacji).

Dzonzi napisał(a):

To chyba chodzi relacyjną bazę danych. Chociaż nie jestem pewny, ale chyba tylko w takiej są relacje, do których są potrzebne klucze?

Możesz mieć relacje i żadnych kluczy obcych. Klucz obcy to tylko taka walidacja, ograniczenie nakładane na atrybut, które ma na celu upewnienie się, że wartości pewnej kolumny w tabeli X nigdy nie będą pochodziły spoza zbioru jakiejś kolumny w tabeli Y.
https://www.sqlite.org/releaselog/3_6_19.html - tu masz dowód na przykładzie SQLite. Baza relacyjna od zawsze, a wsparcie dla kluczy obcych dodano dopiero po iluś latach.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1