Muzyka godna polecenia

3

czasem jak sobie słucham Chopina, to się zastanawiam, czy to Chopin?

2

2

a teraz Bach, tak dla odmiany i nie na pianinie! Pani ma specjalne pedały na bemole, czyli coś jak alt, ctrl, shift :D

1

i znowu Chopin! :D

1

0

to jest fajna nutka ;-)

1

A może ktoś lubi grunge? Polecam

1

Ehh, proste, ale jak wpadło w ucho, to nie chce wypaść...

0

4

2,5 godz. Chopina i Liszta na pianinie do posłuchania, s'il vous plait.

3

Około 2 godzin Haydna – muzyka kameralna (ang. chamber music); w tytule "pianino", niemniej są i inne instrumenty:

3

Zapraszam do posłuchania – wszystkie sonaty Mozarta na pianino solo, każda w trzech tempach (około 5 godzin). Skomponował ich osiemnaście (Wikipedia). W opisie wideo są linki do poszczególnych fragmentów, więc można przeskoczyć, gdyby ktoś chciał posłuchać konkretnego. 5 godzin naraz to jednak dużo. :)

1

W tym roku odbywa się XVIII Konkurs Chopinowski (https://chopin2020.pl/), a w tym tygodniu ruszyły eliminacje do finału konkursu. I tak do końca przyszłego tygodnia :D

Nie chcę wrzucać osobnych filmów, bo to może zwyczajnie zaśmiecić ten topic, niektórym może to być solą w oku. Niemniej pragnę polecić cały kanał Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (nifc.pl) na yt, znajdują się tam transmisje oraz streamy:
Są sesje poranne i wieczorne, każda z sesji trwa ok. 3-4 godzin. Nie każdy to lubi, nikogo do klikania nie zmuszam. :)

1

Tym razem krócej – około jedenastominutowy walc Johanna Straussa II "Nad pięknym modrym Dunajem" (niem. "An der schönen blauen Donau"); wykonanie przez Orkiestrę Symfoniczną Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie.

Czasem zastanawiam się, czy trudne jest skomponowanie czegoś takiego. Tyle instrumentów naraz.

1

2

0

1

ja to chyba już zostawiłem kiedyś:

1

1

Skrzypce, i to nawet podwójne – "Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043" pióra… to jest: skomponowany przez Jana Sebastiana Bacha.

Przy okazji dowiedziałem się, cóż to takiego "skala molowa" (zwana też "minorową") – czyli ów zapis "d-moll".

3

Znów skrzypce. Trochę inne, bo solo. Kompozycja dość niejednorodna. Henryk Wieniawski, "Etudes-Caprices No. 2, Op. 18".

Brzmienie skrzypiec jest ładne, a czy trudniej grać niż na pianinie?

1

1

Ponad dwie godziny wiolonczeli, czasem w akompaniamencie innych instrumentów. Chyba trochę więcej przyjaźne jak skrzypce, bo niższy dźwięk. @somekind : też skrzypiące. ;)


PS Z bardziej znanych utworów jest np. "Walc kwiatów" z "Dziadka do Orzechów" Czajkowskiego oraz bagatela "Dla Elizy" Beethovena (linki do poszczególnych utworów dostępne są w opisie wideo na YouTube).

0

W 1915 roku Sergei Rachmaninoff opublikował utwór "Vocalise" (ros. "Вокализ") – tu w wykonaniu na kontrabasie z akompaniamentem fortepianu. (Jest to ostatnia z "Czternastu Pieśni op. 34" Rachmaninoffa).

Skrzypce (ang. violin), wiolonczela (ang. cello), kontrabas (ang. double bass)… jeszcze brakuje altówki (ang. viola).


PS Co ciekawe, według Wikipedii sam utwór napisany został do śpiewania, chociaż nie ma słów.

3

Brakowało altówki, więc dziś jest altówka. :) Johann Sebastian Bach i jego "Toccata i fuga d-moll" (BWV 565).

Utwór został skomponowany na organy i tak pewnie go znacie; przynajmniej ja znałem do tej pory, a tu zaskoczenie – instrument strunowy. Co ciekawe, Wikipedia podaje, że kompozycja ma cechy utworu na skrzypce.

0

Instrumentów strunowych ciąg dalszy. Na harfę jeszcze nie czas, ale to chyba dobrze, bo nie wszystkie instrumenty smyczkowe były. Dziś jest viola da gamba (ang. viol, viola da gamba lub gamba) w utworze Johanna Sebastiana Bacha "II Sonata gambowa D-dur BWV 1028" (ang. Sonata for viola da gamba in D major).

Warto zwrócić uwagę, że viola da gamba to nie to samo co altówka, choć w języku angielskim różni je jedna litera (według Wikipedii): angielskie "viol" to polskie "viola da gamba", a angielskie "viola" (z "a" na końcu) to polskie "altówka". Przy czym sytuację nazewnictwa trochę komplikuje termin "wiola"; według słownika języka polskiego PWN posiada on dwa znaczenia: (1) "dawny instrument smyczkowy, przypominający z wyglądu skrzypce" oraz (2) "altówka"; nie jestem pewien różnicy między tymi znaczeniami. Viola da gamba pojawiła się w Hiszpanii około XV wieku.

Ciekaw jestem waszej opinii.

1

Akurat słuchałem tego, przeglądając forum i zobaczyłem ten dział.

0
Dzikiwąż napisał(a):

Akurat słuchałem tego, przeglądając forum i zobaczyłem ten dział.

Wolę wersję z BSG:

2

0

Zdecydowałem się nie dawać harfy, przynajmniej póki co, bo ją zamieścił niedawno @trojanus (tutu harfa). Natomiast chyba warto za to dać to wykonanie "Suity nr 1 G-dur BWV 1007" Jana Sebastiana Bacha; "nr 1" oznacza, że to pierwsza suita z cyklu sześciu suit na wiolonczelę.

W tej samej tonacji, czyli G-dur, jest na przykład "Eine kleine Nachtmusik" Mozarta.

W miarę spokojnie brzmi, choć na pewno nie do snu. ;)

0 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 0