Podstawy informatyki - Linux?

0

Jestem przeciętnym użytkownikiem komputera. Wiem jedynie jak przeinstalować windę itp. Chciałbym nauczyć się informatyki. Znać i potrafić obsługiwać komputery na zaawansowanym poziomie. Problem w tym, że nie bardzo wiem od czego zacząć. Gdzieś czytałem, że linux bardzo mi w tym pomoże. Zastanawiam się nad instalacją tego systemu i wzięciem się na poważnie za naukę jego obsługi/konfiguracji itp itd ( sam nie wiem czego się spodziewać). Co o tym sądzicie? Co da mi linux? Powinienem od niego zaczynać i czy w ogóle warto się tego uczyć?

4

Ale co Ty chcesz od tego linuxa? Poznać go z poziomu użytkownika? Administratora? Czy po prostu w CV wpisać i zapomnieć?

W każdym razie, zamiast go instalować na sprzęcie, postaw sobie wirtualkę.

3

Ta "informatyka" o której piszesz jest bardzo szerokim tematem. Wiadomo, że każde zdobyte doświadczenie się przyda, więc na pewno zainstalowanie Linuksa i pobawienie się nim w jakiś sposób poszerzy Twoje horyzonty.

Ale tak naprawdę to powinieneś się zastanowić, w którym kierunku iść - czy programowanie, hardware, administracja serwerami, tematy sieci komputerowych, zarządzanie bazami SQL itp. I do wielu z nich wcale Linux nie jest potrzebny. Sam staram się na nim głównie pracować, ale pisać aplikacje desktopowe, strony WWW, zapytania SQL czy jakieś skrypty w PHP/Pythonie możesz równie dobrze na Windowsie.

4

Dijkstra, taki znany informatyk powiedział, że:

Informatyka ma tyle samo wspólnego z komputerami, co astronomia ma z teleskopami.

Możesz być świetny z informatyki i ogarniać tylko podstawy klikania w komputer a możesz umieć "obsługiwać komputery na zaawansowanym poziomie" a nie mieć za bardzo pojęcia o informatyce.
Musisz sprecyzować co ty dokładnie chcesz. Czy jednak informatyka czy obsługa i konfiguracja linuxa.

2

ale zastanawiasz się? zamiast po prostu wziąć to Ubuntu zainstalować i zobaczyc samemu

3
Tssuf napisał(a):

Co da mi linux?

Tak jak pisze @null null wszystko zależy od tego po co Ci obsługa linuksa. W większości firm praca biurowa jest i tak robiona na Windowsie.

Jako ponad 10 letni użytkownik Linuksa mogę powiedzieć że na Linuksie w wielu językach prościej się programuje (a dokładniej to zarządza środowiskiem). Dotyczy to tych języków programowania, które pochodzą ze środowiska Open Source i Free Source. Ponieważ większość serwerów (a przynajmniej te z którymi miałem kontakt) działa na Linuksie to także łatwiej przetestować aplikację i ją zainstalować jeśli samemu ma się Linuksa.
Ale jeśli nie jesteś programista, testerem lub sysadminem to nie bardzo wiem jaką miałbyś mieć korzyść z umiejętności Linuksa. Chociaż życie czasem umie zaskakiwać. Nie wiem jak teraz ale kilka lat temu słyszałem że muzycy i DJe używają Linuksów (lub maców jeśli ich stać) do obróbki muzyki do są mniejsze opóźnienia niż na windowsie.

2
Tssuf napisał(a):

Co da mi linux?

Sam w sobie da Ci znajomość Linuksa. Na pewno nie znajomość komputerów. A już w ogóle nie informatyki.

0

Nie musisz instalować całkiem osobnej instancji linuksa w wirtualnej maszynie, jeśli masz Windows 10 to możesz zainstalować sobie linuksa w nim https://docs.microsoft.com/en-us/windows/wsl/install-win10
Osobiście nigdy nie potrzebowałem jakiejś zaawansowanej znajomości linuksa - coś tam wiem, ale zazwyczaj jak muszę coś zrobić to lecę z tutoriali na necie, nic zaawansowanego (typu instalacja sterowników do bluetooth) na linuksie nigdy nie robiłem

0

Dzięki za odpowiedzi. Postanowiłem, że spróbuję się pobawić w tym systemie. Pozostaje tylko pytanie, czy instalacja linuxa w windowsie ( mam 10) czy może kompletna zamiana jednego systemu na drugi? Wiem, że niby to pierwsze bezpieczniejsze i łatwiejsze, ale z drugiej strony, ten drugi sposób wydaje się efektywniejszy, jeśli chodzi o naukę.

0
Tssuf napisał(a):

Dzięki za odpowiedzi. Postanowiłem, że spróbuję się pobawić w tym systemie. Pozostaje tylko pytanie, czy instalacja linuxa w windowsie ( mam 10) czy może kompletna zamiana jednego systemu na drugi? Wiem, że niby to pierwsze bezpieczniejsze i łatwiejsze, ale z drugiej strony, ten drugi sposób wydaje się efektywniejszy, jeśli chodzi o naukę.

Co rozumiesz przez instalację Linuksa w Windowsie? Ja polecam maszyny wirtualne (na przykład VirtualBox) - możesz robić migawki, wracać do nich jak coś popsujesz, orać wszystko doszczętnie, a przy okazji bezboleśnie. Zupełnie zmienić możesz jak poczujesz się chociaż trochę pewnie w systemie, szczególnie, że łatwo się zrazić jak coś nie działa - a na Linuksach na desktopie prędzej czy później coś nie działa i to prędzej niż później.

0

WSL (linux w windowsie) to nie jest pełny linux, nie ma środowiska graficznego, ale wystarczy żeby odpalać niektóre programy linuksowe, pobawić się w konfigurację czy coś skompilować, to tylko 400MB i instaluje się może minutę od razu dając dostęp do dysków lokalnych i sieci, odpala się jako proces który nie zajmuje dużo zasobów, może być dobrym startem.
Polecam zdecydowanie wirtualną maszynę jeśli chcesz się pobawić pełnym linuksem. Oprócz pełnowartościowego linuksa masz też możliwość cofania swoich błędów jak już wyżej wspomniano.
Osobnej instalacji nie polecam chyba że chcesz przejść na ten system całkowicie

1
obscurity napisał(a):

Osobnej instalacji nie polecam chyba że chcesz przejść na ten system całkowicie

Ejj no, ja od wielu lat mam dual boot Linux + Windows na osobnych partycjach tego samego dysku twardego i - wyjąwszy pierwsze miesiące - nie zdarzyło mi się spieprzyć w ten sposób instalacji Windowsa.

Z kolei maszyn wirtualnych osobiście nie lubię... z jednej przyczyny, chodzą mi wolno. Na tym samym laptopie Linux na maszynie wirtualnej w Windowsie chodzi mi wyraźnie wolniej, niż stojący obok Windowsa bez wirtualki. Różnica jest naprawdę zauważalna, o ile pamiętam jak ostatnio próbowałem to domyślnie środowisko graficzne Ubuntu mi się haczyło irytująco na wirtualce, byłem na wirtualce skazany na LXDE.

Nie wiem, dlaczego, może coś źle robię, a może za marny laptop; jednak jeśli na tym samym laptopie Ubuntu zainstalowane bezpośrednio chodzi OK a na wirtualce muli to chyba jednak wina wirtualki.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1